Nový Jičín zatím nerozhodl o odebrání čestného občanství Henleinovi. Zastupitelé nemají dost důkazů
Po více než 80 letech měli novojičínští zastupitelé rozhodovat o odejmutí čestného občanství Konradu Henleinovi. Hitlerův stoupenec ho měl podle městské kroniky získat v roce 1938. Zastupitelé to ale nemají za dostatečný důkaz, že je prominentní nacista opravdu čestným občanem města. Návrh o odnětí proto stáhli.
„Opravdu se to do nynější doby nepotvrdilo a zákon říká jasně, že navrhovatel musí svůj návrh vždy zdůvodnit,“ vysvětlil pro Český rozhlas Ostrava starosta Nového Jičína Stanislav Kopecký (ANO).
Nový Jičín rozhodoval o odejmutí čestného občanství Konradu Henleinovi. Jak to dopadlo?
Návrh na odebrání čestného občanství předložil zastupitel za SPD Michal Pořízka. Ten doložil čestné občanství Konráda Henleina pouze záznamem z kroniky.
„V kronice města, která zachycuje rok 1938, se popisuje návštěva Konrada Henleina v Novém Jičíně v listopadu roku 1938, kdy na základě rozhodnutí zastupitelstva města Nového Jičína mu bylo 27. listopadu uděleno čestné občanství města Nového Jičína,“ popsal historik z Muzea Novojičínska Radka Polácha.
Kronika není důkaz
Kronika ale není podle zastupitelů dostatečný důkaz. Zápis mezi čestnými občany může být podle starosty Kopeckého chybný.
„Je dost možné podle indicií, že v tom seznamu vůbec neměl být a byl uváděn jen z pramenů historické kroniky. Doposud se nepodařilo dohledat validní materiál, to znamená usnesení rady města z tehdejší doby,“ řekl.
Vyškrtnutí Konráda Henleina ze seznamu čestných občanů by přitom přivítali i další lidé z Nového Jičína, jako třeba Jan Velička. „Vzhledem ke zkušenostem mých rodičů, co zažili za protektorátu, bych byl pro,“ dodal.
K Henleinovu čestnému občanství se zastupitelé plánují vrátit na dalších zasedáních. Jak doufají, podaří se jim do té doby sehnat nové historické dokumenty, které pomohou rozkrýt současné nejasnosti.