O navrácení vily Tugendhat bude zřejmě rozhodovat soud
O navrácení naší unikátní památky moderní architektury - brněnské vily Tugendhat - oficiálně požádali potomci původních vlastníků. Odvolávají se při tom na zákon o zmírnění křivd, které způsobil holocaust. Vilu Tugendhat nyní vlastní město Brno. To ji ale vydat nemůže, a celý spor bude proto řešit soud.
Rodina Tugendhat podle ministerstva kultury nepožádala o majetek ani v letech 1945 až 1948, ani v 90. letech. Nežádala ani o částečné odškodnění prostřednictvím Nadačního fondu obětem holocaustu. Jejich potomci ale vilu zpět chtějí. Tu vlastní město Brno a spravuje ji Muzeum města Brna.
A co tomu říká ředitel muzea Pavel Ciprian? "Soudím, že žádali o vydání tohoto majetku podle zákona, který ve svém paragrafu tři hovoří o uměleckých dílech. Vila Tugendhat se sice dá chápat jako umělecké dílo par excellence, nicméně jedná se o nemovitost. A druhý aspekt spočívá v tom, že povinnou osobou je podle toho zákona pouze stát; v tomto případě se jedná o vlastnictví města." Dodává ale, že kdyby vilu Tugendhat potomci jejích majitelů skutečně dostali, Brnu by ubyla velká starost s její rekonstrukcí.