O portréty Zemana není zájem. Jsou ve výprodeji za polovinu
Portréty prezidenta Miloše Zemana pro školy nebo úřady jsou teď ve slevě. Prodávají se za dvacetikorunu, tedy za polovinu původní ceny. Důvodem je nadbytek fotografií. Tisícovky jich leží ve skladu i přesto, že jich firma vytiskla méně než v případě předchozích prezidentů Václava Klause a Václava Havla.
„Po počáteční vlně samozřejmě už neexpedujeme takové množství, jako ze začátku,“ říká Milan Zwiefelhofer, zástupce pražské firmy, která tiskne portréty prezidenta republiky.
Ve skladu má teď na paletách necelých 8000 plakátů Miloše Zemana. Portréty jsou vytištěny na křídovém papíře, přesto stojí 19 korun a 50 haléřů. Jsou totiž ve slevě.
„Je to hlavně dané tím, že jsme čekali daleko větší poptávku, která se odhadovala na základě předešlých tisků, ať už pana Havla, nebo pana Klause. Díky menšímu zájmu jsme dali plakát do slevy. Nabízí se teď za poloviční cenu než původně,“ vysvětluje Milan Zwiefelhofer.
Fotografie prezidenta už ve školních třídách visí jen málokdy. O portréty Miloše Zemana totiž není zájem. Dokonce jsou i ve výprodeji. Více Veronika Hlaváčová
„Pana Havla i pana Klause jsme nechali tisknout v nákladu 50 tisíc. Pana Zemana v nákladu 20 tisíc, což ani neodpovídalo poptávce,“ dodává. Z dvacetitisícového nákladu se prodalo 12 tisíc kusů.
Prezidentská kancelář to nechce blíž komentovat. Podle mluvčího Jiřího Ovčáčka nejsou důležité počty prodaných fotografií, ale počty lidí, kteří přicházejí na setkání s prezidentem v jednotlivých krajích.
„Jde o věc absolutně nedůležitou. Důležití jsou reální lidé. V krajích jich na setkání s panem prezidentem přicházejí tisíce a tisíce. Nač potom portréty,“ reagoval.
Portréty se věšet nemusí
Jednou ze škol, kde Zemanův portrét nevisí, je třeba pražské gymnázium a základní škola Truhlářská.
„Podle mě politika do školy nepatří. Nikdy jsem neměla potřebu věšet portréty státníků. Doby, kdy nám viseli prezidenti a tajemníci, jsou dávno pryč. Myslím, že se na nás nikdo zlobit nebude,“ uvedla už dříve ředitelka školy Jitka Kendíková.
Zákon, který by to školám nebo úřadům přikazoval, neexistuje. Rozhodují se tak dobrovolně třeba i vzhledem ke své finanční situaci.
Některé školy začaly obrazy sundávat na začátku roku 2013, kdy byl prezidentem Václav Klaus. Protestovaly tak proti jeho amnestii.