Obchod se slonovinou a rohy v Česku: roste zapojení Vietnamců, policie prošetřuje i státní správu

Česká republika jako tranzitní země řeší rozrůstající se organizovaný obchod s chráněnými druhy zvířat a rostlin, včetně pašování nosorožčích rohů, slonoviny a produktů z tygrů. Celníci objevili i špičák extrémně vzácného levharta mandžuského. Vzrůstá také zapojení vietnamské komunity, zjištěno bylo ale i propojení pachatelů se státní správou.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nosorožci jsou v ohrožení právě kvůli svým rohům. Patří pod nejpřísnější ochranu úmluvy CITES, obchod s nosorožčími rohy je zakázán. Stávají se tak obětí pytláků.

Nosorožci jsou v ohrožení právě kvůli svým rohům. Patří pod nejpřísnější ochranu úmluvy CITES, obchod s nosorožčími rohy je zakázán. Stávají se tak obětí pytláků. | Foto: Robert Mikoláš

Nelegální obchod s chráněnými druhy zvířat a rostlin je podle loňské zprávy ministerstva vnitra (MV) o vnitřní bezpečnosti, kterou má iROZHLAS.cz k dispozici, jedním z nejvýnosnějších druhů nelegálního obchodu vůbec, společně s obchodem s drogami a zbraněmi.

Roh nosorožce tuponosého, který celníci objevili na letišti v Praze | Foto: Celní správa ČR

„V Česku je nelegální obchod se slonovinou, nosorožčími rohy a produkty z tygrů vysoce rozvinutý a organizovaný. Díky své poloze je ČR hlavně v postavení tranzitního státu, cílovou destinací je podle zprávy převážně Vietnam. A právě zapojení tuzemské vietnamské komunity do těchto obchodů meziročně stále narůstá. Podle Jany Jandové z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) byla v roce 2016 zjištěna souvislost s pachatelem vietnamské národnosti v 56 % případů porušováním zákona o CITES (viz box Co je to CITES vlevo dole). V roce 2015 to bylo 50 % a v roce 2014 36 %. Tradiční čínská medicína, využívající produkty z tygrů a medvědů, je totiž velmi lukrativním obchodním artiklem mezi vietnamskou komunitou v Evropě i Asii.

Uspávací puška, motorová pila. V královédvorské zoo 'zachránili' prvního nosorožce

Číst článek

„Co se týče nosorožčích rohů, je Česká republika v současné době považována za jednu ze čtyř zemí na světě, jež má největší problém s nelegálním obchodem s nosorožčími rohy spolu s Jihoafrickou republikou, Mosambikem a Vietnamem," píše ministerstvo vnitra ve své zprávě. Obchod s rohy byl postupně rozkrýván v letech 2011 a 2014. V roce 2015 uzavřela ČR s Vietnamem dohodu, v které se zavázala k intenzivnějším kontrolám a spolupráci.

V lednu a únoru 2016 pak proběhla na Letišti Václava Havla společná operace celní správy a ČIŽP "Tygří oko", v rámci níž byli kontrolováni pasažéři cestující do Vietnamu. Po prohledání 7440 zavazadel bylo nalezeno 44 podezřelých předmětů. Mezi nimi například tygří drápy, medvědí žluč nebo špičák levharta mandžuského, jedné z nejvzácnějších kočkovitých šelem na světě. Odhadem jich ve volné přírodě zbývá asi 80 kusů. V březnu pak v rámci akce Kostka celníci zadrželi 7 drápů a 2 žlučníky z tygra.

Zabavená slonovina | Foto: Česká inspekce životního prostředí

Následovala dubnová operace EBUR, kdy došlo k zabavení 126 kg slonoviny za cca 6 milionů korun, která byla vydávána za starožitné předměty. Psali jsme ZDE. Případ je podle Jandové stále v řešení. Rozsáhle kontroly však odhalily další problém. Propojení pachatelů se státní správou.

Propojení se státní správou

„Z poznatků získaných v rámci trestního prověřování lze usuzovat, že osoby podílející se na uvedené trestné činnosti jsou znalí práce policejních orgánů, v některých případech bylo zjištěno i propojení státní správy a pachatelů," píše vnitro ve své zprávě. Víc dalšího ale s odkazem na probíhající vyšetřování resort sdělovat nechtěl. „V současnosti stále probíhá vyšetřování v dané oblasti a z tohoto důvodu vám bohužel nemůžeme v této fázi trestního řízení poskytnout žádné další informace," uvedla Hana Malá z ministerstva vnitra. Stejně skoupé bylo i Generální ředitelství cel. „Případy jsou v současné době stále rozpracované, probíhá vyšetřování," napsala redakci tisková mluvčí Martina Kaňková s tím, že víc k počtu vyšetřovaných, jejich pozici ve státní správě ani případnému obvinění sdělit nemůže.

Co je to CITES

Mezinárodní úmluva CITES, kterou je ČR vázána, reguluje obchod s ohroženými druhy živočichů a rostlin. Zahrnuje rostliny a živočichy, kteří mohou být obchodování jen za podmínek stanovenými úmluvou a s příslušnými doklady, stejně tak jako nejohroženější druhy, s nimiž (stejně jako s produkty z nich) je obchod přísně zakázán. Tato kategorie zahrnuje i slony, nosorožce, tygra, levharta, některé druhy medvědů a další zvířata a rostliny.

Celkově celní správa v roce 2016 řešila v souvislosti s nelegálním obchodem 162 případů pašování produktů z těch nejohroženějších zvířat, to je podle zprávy MV oproti roku 2015 takřka dvojnásobný počet. Inspekce životního prostředí pak loni řešila dohromady 479 případů a uložila 126 pokut dohromady za 446 200 korun. Z části se jednalo o nevědomé porušení zákona z řad turistů, kteří si z exotických dovolených přiváželi suvenýry, aniž by věděli, že jsou z živočichů a rostlin, které pod ochranu spadají.

Čísla za letošní rok ještě inspekce k dispozici nemá. „Nicméně se dá říci, že spektrum řešených případů je totožné s loňským rokem. Převažují tedy dovozy přípravků tradiční asijské medicíny následované dovozy suvenýrů od moře. Co se týče významnějších případů (tygři, nosorožci), nadále spolupracujeme na řešení loňských případů s Celní správou a Policií ČR," uvedla pro iROZHLAS.cz Jandová.

Financování mezinárodního terorismu

Přestože případů s pašováním chráněných druhů a produktů z nich přes Česko přibývá, nemá dosud podle zprávy ministerstva vnitra většina institucí prosazujících v tuzemsku zákon specializovaný útvar na potírání tohoto zločinu.

Černý obchod se zvířaty má ještě další rozsah. Ministerstvo poukazuje na propojení nelegálních aktivit v této oblasti s terorismem. „Obchod s některými cennými komoditami (slonovina, nosorožčí rohy) slouží jako zdroj financování některých teroristických skupin (Al-Shabaab, Boko Haram, Joseph Kony i tzv. Islámský stát ad.). V roce 2016 byl Evropskou Komisí zpracován Akční plán EU proti financování terorismu, v němž je nelegální obchod s widlife zmíněn jako jeden z finančních zdrojů," stojí v ministerské zprávě.

Petra Holinková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme