Její rohy můžou měřit až metr a v kohoutku dorůstá až 180centimetrů. Na záchraně antilopy Derbyho se v africkém Senegalu podílejí vědci z České zemědělské univerzity.
Nejstabilnější sloní populace se povedlo udržet tam, kde je několik rezervací relativně blízko u sebe a chráněná území jsou propojená koridory, které umožňují pohyb mezi jednotlivými rezervacemi.
V Chesteru se za denního světla narodilo mládě východního dvourohého jednorožce. Kriticky ohrožený druh je častou obětí pytláků, v Africe žije zhruba šest set jedinců.
Kromě kostí primátů zabavili celníci také další více než tři stovky lebek a koster jiných druhů, zejména kočkovitých šelem, ještěrů či dravých ptáků. Většinou šlo o chráněné druhy.
Pětiletá samice mořského savce vykazuje vůči lidem agresivní chování a představuje hrozbu pro veřejnost. Na videích a fotografiích je vidět, jak se vydra zmocňuje surfařských prken.
„Počítám, že by to mohly být dva nebo tři výsadky po nějakých 25 až 30 jedincích. Potřebujeme, aby nám ukázali, jakým způsobem se tam budou orientovat, kde se budou zdržovat, kde budou poletovat."
Luskouni patří mezi nejpašovanější savce světa kvůli svým keratinových šupinám. Ročně je upytlačeno desítky tisíc kusů zvířat. V lidské péči jsou ale chováni jen v pěti institucích na světě.
Králík japonský je malého vzrůstu, váží kolem dvou kilogramů a má unikátní černou srst. Živí se hlavně suchými plody hlívence a je hlavním šiřitelem semen této rostliny v pralese.
Do ochrany velryb se podle entomologa Lukáše Čížka investovalo politického kapitálu o mnoho víc. „Velryb je přitom relativně málo a neubývají zdaleka tak rychle jako hmyz,“ podotýká.
Přibližně 30 procent potravin, které se dostanou na náš stůl, tam jsou díky včelám, motýlům a netopýrům. Ty právě nejvíce ohrožuje klimatická krize a s ní spojené rostoucí teploty.
Kosatku, která zabloudila do Seiny, se úřadům nepodařilo zachránit. Byla nalezena mrtvá. Podle odborníků trpěla plísňovým onemocněním, jaké bylo pozorováno u kytovců v mořích kolem Severní Ameriky.
Pravidla říkají, že auta musejí zůstat od kočkovitých šlem aspoň v 25metrové vzdálenosti, nesmí je obklíčit, protože zvířata musejí mít možnost sledovat okolí a vyhodnocovat nebezpečí.
Odebírání vajíček a vytváření embryí je součástí projektu záchrany nosorožců bílých severních umělou reprodukcí. Žádná z posledních dvou samic v Ol Pejetě už není schopná mládě odnosit.
Původně měli na ploše nové rezervace odpočívat motoristé. Nyní je domovem vzácných a ohrožených druhů ptactva. Turisté si tamní přírodu budou moct užívat už v průběhu léta.
Fotopast zachytila levhartici známou jako Leo 117F, jak bedlivě sleduje záhadné zvíře. Samice pak zmizí, ale mláďata vypadají, jakoby pozorovala, jak se matka s vetřelcem vypořádala.
V České republice se kolonie syslů snaží rozšířit Agentura ochrany přírody a krajiny ČR v rámci záchranného programu, díky němuž se podařilo počet syslů v Česku výrazně zvýšit.
Maso těchto ohrožených zvířat se v Číně považuje za delikatesu. Jejich šupiny se pak používají v tradiční čínské medicíně k léčbě mnoha nemocí, od rakoviny až po artritidu.
Ptakopyskům dlouhodobě škodí, když lidé mění krajinu kvůli zemědělství, staví nové přehrady nebo vodní elektrárny. Záchranu ptakopysků komplikuje i to, že se zatím nerozmnožují v zajetí.
Příčinami zmenšování populace ptakopyska jsou sucho, nedostatek vody, zásahy do přirozeného teritoria, znečištění nebo výstavba hrází, které narušují místa výskytu tohoto savce, jenž klade vejce.
Bezprecedentní požáry aktuálně ničí Austrálii, lidé sice na facebooku vybrali přes 600 milionů korun, na záchranu to však nestačí. Jde o katastrofu, která nemá srovnání ani obdoby.
Experti chtějí pokračovat v odběrech vajíček dvakrát až třikrát do roka, dokud to u samic bude možné. Nejsou už totiž nejmladší. Poslední samec nosorožce bílého severního uhynul v roce 2018.