Při stavbě obří baterie v Ostravě odkryli bunkr pro 300 lidí. Památkáři ho chtějí zachovat

Stavba obří baterie v průmyslové části Ostravy odkryla už téměř zapomenuté dědictví minulosti. V areálu společnosti ČEZ jsou už z dálky vidět vstupy do podzemního krytu, který byl součástí civilní obrany.

Ostrava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dokumentace krytu začíná někdy v 60. letech

Dokumentace krytu začíná někdy v 60. letech | Foto: Martin Knitl | Zdroj: Český rozhlas

Na povrchu se staví velké úložiště elektřiny a my jdeme dolů za těžká vrata až pod komín. Technolog Jiří Mikulec to tady zná. „Ty místnosti nejsou velké, ale přežít se tady dalo,“ říká.

Přehrát

00:00 / 00:00

V krytu natáčel reportér Martin Knitl

Vlastně se ani pořádně neví, jak dlouho tady betonový labyrint vlastně je. Možná už od konce války.

„Mám dokumentaci od nějakých šedesátých let. Kapacita 300 lidí. Byl to kryt, který se nikdy nevyužil. Jsou tady toalety, umyvadla, máme tady vodní nádrže,“ ukazuje Mikulec.

V krytu jsou i zachované kompresory pro dodávku vzduchu přes filtry. Pokud by selhala elektřina, je možné točit klikou manuálně.

Je to dědictví, které se vzhledem k požadavku památkářů rušit nebude, potvrdil generální ředitel společnosti ČEZ Energo Martin Václavek. I když na povrchu roste velká baterie.

„V přípravě základů pro kontejnery, které budou tvořit tu baterii, jsme zachovali i vstupy do krytu. Zůstane zachovaný v této podobě. Využití zatím nemá. A doufám, že ani do budoucna v tom pravém slova smyslu mít využití nebude,“ dodává Václavek.

Co s krytem dál, zatím jasné není. Využití by mohl získat například kvůli celoroční stabilní teplotě uvnitř.

Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme