Očkovat proti chřipce by se měli hlavně lidé nad 50 let, tvrdí odborníci. Doporučují ho od října do prosince

Odborníci doporučují očkování proti chřipce hlavně lidem nad 50 let a chronicky nemocným, vhodné je i pro těhotné. Nejvhodnější je doba od října do prosince, uvedl na webu Státní zdravotní ústav. Vakcíny proti chřipce se každoročně upravují, proti loňské se mění dva ze čtyř kmenů, A/H3N2 a B/Victoria. Podávají je zejména praktičtí lékaři, vakcinační centra a zdravotní ústavy.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

očkování, ilustrační foto

očkování, ilustrační foto | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Očkování je určeno pro osoby, u kterých je žádoucí snížit pravděpodobnost chřipkové infekce s možnými přidruženými komplikacemi,“ uvedl Státní zdravotní ústav. „Vakcína proti chřipce samozřejmě nechrání proti onemocnění covid-19, ale přispěje k odlehčení náporu nemocných v době, kdy mohou přijít další vlny epidemie covid-19,“ doplnil.

Očkování je dlouhodobě doporučované seniorům. Cílem Světové zdravotnické organizace je každoroční proočkování zhruba 75 procent této populace. V Česku se jich nechává očkovat asi pětina, vakcíny mají hrazené pojišťovnou. Z celkové populace se očkuje zhruba sedm procent.

Covid v Česku dál zpomaluje, v pátek testy zachytily 1854 případů

V Česku v pátek testy odhalily 1854 nových případů koronaviru, což je asi o 250 méně než před týdnem. V mezitýdenním srovnání klesají počty pozitivních testů devátý den v řadě. 

Dál se snižuje i počet hospitalizovaných, v pátek vyžadovalo nemocniční péči 787 nakažených, před týdnem jich bylo přes 1000. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Za celou dobu epidemie covidu-19 v Česku od 1. března 2020 bylo v zemi potvrzeno přes 4,035 milionu případů nákazy koronavirem.

Od loňského roku Česká vakcinologická společnost doporučuje očkování lidem nad 50 let, kteří často mají i nemoci, jež se mohou chřipkou zhoršit či jim hrozí s chřipkou horší průběh.

Riziková onemocnění

Mezi ně podle doporučení patří chronické nemoci dýchacího systému, srdce či cév, také onemocnění ledvin či jater. Ve větším riziku jsou i lidé s metabolickými onemocněními včetně diabetu. Jen diabetiků je v ČR podle odhadů více než milion. Také většina těchto nemocných má vakcíny po rozhodnutí lékaře hrazené z veřejného zdravotního pojištění.

Vakcinace je doporučená i těhotným, očkovat by se měli podle odborníků také lidé, kteří mohou některé z rizikových skupin nakazit, tedy zdravotníci a sociální pracovníci pečující o seniory, osoby žijící s nimi v domácnosti nebo o ně pečující. Doporučují je také lidem, kteří se v zaměstnání potkávají s velkým množstvím lidí, jako jsou zaměstnanci pošt, obchodů, škol nebo pracující v dopravě.

Očkovat se mohou i děti od šesti měsíců věku. Dostat dvě dávky vakcíny mohou ty, které teprve začnou chodit do školky či školy a předpokládá se, že se se chřipkou zatím nesetkaly. Pro děti je od loňska dostupná také vakcína ve formě nosního spreje.

Není pro každého

„Vakcinace se naopak nedoporučuje osobám přecitlivělým na složky vakcíny, ani osobám, které v minulosti měly alergickou reakci na očkování proti chřipce,“ doplnil SZÚ. Očkovat se nemohou lidé, kteří mají aktuálně příznaky horečnatého onemocnění.

Jako trochu horší epidemie chřipky. Letní ‚vlnka‘ covidu se dala čekat, ale je mírná, hodnotí imunolog

Číst článek

Mezi nežádoucí účinky vakcíny patří otok, bolest či zčervenání v místě vpichu, objevit se může také únava, bolest hlavy, svalů či kloubů, pocení nebo trávicí problémy.

Podle odborníků by vyšší proočkovanost proti chřipce kolem třetiny populace mohla české ekonomice ušetřit až miliardy korun, zejména na ztrátě produktivity nemocných zaměstnanců. Zdravotní pojišťovny hradí očkování lidem nad 65 let, mladším přispívají řádově stovky korun.

Největší zdravotní pojišťovna VZP uvedla, že z jejích 5,9 milionu klientů se nechalo loni očkovat necelých 386 000 s nárokem na vakcínu zdarma a o proplacení očkování si požádalo dalších asi 20 500. Lidem na vakcíny přispívají také někteří zaměstnavatelé.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme