V případě očkování na covid je to plně hrazeno pro všechny, u chřipky nad 65 let. Mladší si mohou nechat očkování proplatit z fondu prevence své zdravotní pojišťovny,“ doplnil Petr Šonka.
Počet hospitalizovaných pacientů v nemocnicích roste, což může opět vést k restrukturalizaci lůžkových oddělení. Většina nemocných však intenzivní pomoc lékařů potřebuje jen krátkodobě.
Očkování je dlouhodobě doporučované seniorům. Cílem Světové zdravotnické organizace je každoroční proočkování zhruba 75 procent této populace. V Česku se jich nechává očkovat asi pětina.
Vakcínu proti chřipce doporučuje Česká vakcinologická společnost hlavně chronicky nemocným lidem. Také těm, kterým už bylo 50 let, a dětem od šesti měsíců do pěti let věku.
Loni bylo kolem poloviny ledna nemocných s akutními infekcemi dýchacích cest asi 1050 na 100 000 obyvatel. V současnosti se ale Česko potýká s epidemií koronaviru.
Celkem má Česko od výrobců přislíbených 870 tisíc dávek. Každý lékař ale objednal jiné množství vakcín podle toho, jaký byl o ně zájem v minulých letech. Někde tak mají vakcín nadbytek, jinde málo.
Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek věří, že přes Česko na podzim nepřejde nekontrolovaná vlna koronaviru. Řekl to v nedělním diskusním pořadu Otázky Václava Moravce.
Nemocnost se podle lékařů snižuje mimo jiné v souvislosti s jarními prázdninami. Po jejich skončení počet onemocnění každoročně dočasně opět mírně narůstá.
Ve Francii se potýkají se silnou chřipkovou epidemií. Ministryně zdravotnictví Marisol Tourainová už vyzvala nemocnice, aby odložily náročnější operace a mohly tak pomoct nakaženým lidem. Na přelomu roku na chřipku zemřelo 13 lidí v domově důchodců v Lyonu.
Podle národní referenční laboratoře pro chřipku jsme na prahu chřipkové epidemie. Minulý týden se počet lidí s akutními infekcemi zvýšil o 80 procent. Mírně přibývá i chřipky, na niž v této sezoně zemřeli už čtyři pacienti. Hlášeno je 22 vážných průběhů chřipky.
Lékaři v těchto dnech objednávají vakcíny pro blížící se chřipkovou sezonu. Pacienty by mohli začít očkovat už příští týden. Praktici musí vakcíny nejdříve nakoupit od distributora nebo rovnou od výrobce a teprve po očkování jim je uhradí pojišťovna. Praktický lékař v průměrně velké ordinaci jich objednává zhruba dvě stě.