ODS se chystá vyhrát rozhodující volby a převzít vládu

Návrat ODS do vlády po vítězných parlamentních volbách, to je hlavní motto, které dnes znělo na kongresu občanských demokratů. Do té doby nejsilnější opoziční strana nehodlá podlehnout uspokojení z triumfu v prezidentských, evropských, krajských a senátních volbách. I prezident a čestný předseda ODS Václav Klaus delegátům řekl, že hlavní zkouška ODS přijde až v okamžiku přechodu z opozice do vlády. V neděli delegáti kongresu rozhodnou, kdo k příštím parlamentním volbám stranu dovede.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mirek Topolánek

Mirek Topolánek | Foto: Stanislav Peška

Současný šéf nejsilnější opoziční strany Mirek Topolánek svým spolustraníkům poděkoval za letošní úspěšný volební rok. Delegáty kongresu Topolánek vyzval, aby se bez ohledu na tento úspěch znovu soustředili na další vítězství v parlamentních volbách.

Na tom, aby ODS dál stmeleně a jednotně pokračovala v přípravě na parlamentní volby a převzetí vlády, kladou občanští demokraté důraz. Topolánek věří, že i to přesvědčí voliče o jejich odpovědnosti. V projevu zdůraznil, že "přístav vítězství" je sice v dohledu, ale ne vše je vyhráno.

Topolánek delegátům řekl, že nevidí u nás srovnatelnou politickou sílu s ODS. Kritikou nešetřil na adresu současné vlády, především její nejsilnější strany ČSSD. Tato vláda podle Topolánka trestá aktivní, ožebračuje chudé a zaprodává se těm nejmocnějším. "Pokud platí teze, že politici nemají řídit byznys, pak ji Zemanova, Špidlova a v maximální míře Grossova vláda postavily na hlavu. Byznys řídí politiku," prohlásil Topolánek.

Podobně hodnotí účinkování současné vlády i ostatní členové vedení ODS, kteří vystoupili se svými projevy. I oni ale zdůrazňují, že je potřeba rychle zapomenout na výrazné úspěchy v letošních volbách, a varovali před podceněním sociálních demokratů, kteří momentálně zažívají propad obliby u veřejnosti, za rok a půl ale mohou být opět silnými soupeři.

Delegáti se shodují v tom, že pokud ODS volby vyhraje, ve vládě se zasadí o moderní prosperující zemi. O tom je přesvědčený i šéf poslanců ODS a jeden z kandidátů na post místopředsedy Vlastimil Tlustý. Zásluhy na volebních úspěších mají podle něj všichni, včetně hejtmanů, senátorů a řadových členů.

"ODS jako celek obstála v těžkých zkouškách a je jedno, že někteří z nás se více uplatnili při obraně našeho vlastního hlavního města v dobách, kdy bylo ohroženo, nebo se uplatňují dnes, kdy jde spíše o dobývání měst našich konkurentů," uvedl Tlustý.

V úvodu kongresu vystoupil i prezident a čestný předseda ODS Václav Klaus. Delegátům řekl, že je vůči ODS kritičtější než k ostatním politickým stranám a klade na nejsilnější opoziční stranu vysoké nároky. Klaus podle svých slov nikdy neskrýval své myšlenkové zázemí, ale v roli hlavy státu se důsledně snaží být stranicky nezaujatý.

"Což ale nemůže znamenat a taky neznamená, že bych mohl být ve svých názorech a postojích neutralistický. Nikdy jsem neskrýval, z jakého ideového a myšlenkového světa pocházím a jaké hodnoty a zásady jsou mi blízké," řekl Klaus v souvislosti s výtkami, že si po zvolení do čela státu ponechal titul čestného předsedy ODS.

Prezident zdůraznil, že ODS zvládla situaci po jeho odchodu z předsednické funkce, hlavní zkouška ale přijde v okamžiku přechodu z opozičních do vládních lavic. Největší pravicová strana v zemi má za vývoj v zemi mimořádnou odpovědnost, kterou nesmí promarnit, prohlásil prezident.

Klaus na závěr krátkého projevu popřál novému vedení, které kongres zvolí v neděli, aby bylo "odvážné, prozíravé a moudré". Účastníci kongresu svého čestného předsedu přivítali aplausem ve stoje, stejně tak se s ním asi po čtvrthodině rozloučili.

Aplausu vestoje se dočkal nejen Klaus, ale velký ohlas měl i projev slovenského premiéra Mikuláše Dzurindy, když mluvil o nutnosti reforem, které na Slovensku zahájila jeho vláda a které chce po návratu k moci realizovat i Topolánkova strana.

Dzurinda novinářům řekl, že jej zaujaly plány ODS na rovnou daň, důchodovou, zdravotnickou či školskou reformu a je připraven předat ODS slovenské zkušenosti. Topolánek míní, že slovenské reformy jsou pro jeho stranu velkou inspirací - některé věci lze převzít úplně, některé se změnami.

Jako jediného zástupce českých parlamentních stran pozvala ODS lídra vládních lidovců Miroslava Kalouska, jehož stranu považují občanští demokraté za nejbližšího partnera pro budoucí vládní spolupráci. Kalousek vyzdvihl rostoucí spolupráci s ODS na úrovni EU a krajů.

Milada Richterová, Hana Hikelová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme