Ombudsman nesouhlasí s novelou o zákazu pobytu pro chronické pachatele

Ombudsman si nemyslí, že přísnější sankce povedou k nápravě lidí, připomínky má proto také i k novele, která počítá s dočasným zákazem pobytu pro chronické pachatele. S návrhem přichází skupina koaličních poslanců v čele s bývalou chomutovskou primátorkou a současnou poslankyní za ODS Ivanou Řápkovou. Podle nich je třeba zpřísnit sankce, protože notoričtí potížisté páchají přestupky opakovaně - beze strachu z pokut, na které stejně nemají peníze.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Varvařovský

Pavel Varvařovský | Foto: Tomáš Adamec

„U nás v současné době není řešená recidiva přestupců a v případě, že se někdo dopustí přestupku a nemá legální příjmy anebo žije pouze z dávek, tak je v podstatě nepostižitelný,“ říká autorka návrhu, bývalá starostka Chomutova a poslankyně ODS Ivana Řápková.

Podle ní je za přestupky proti veřejnému pořádku, občanskému soužití nebo majetku pouze jedna sankce - pokuta. „Pokud dotyčný nemá finanční prostředky, tak ho pokuta žádným způsobem netíží a ta sankce je v podstatě zcela neúčinná,“ tvrdí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosty večerních Ozvěn dne na Radiožurnálu byli ombudsman Pavel Varvařovský a autorka návrhu za dočasný zákaz pobytu Ivana Řápková

Možností, jak ochránit slušné občany, kteří jsou negativně dotčeni právě těmi, kteří páchají přestupky, je podle Řápkové proto zakázat lidem dělajícím potíže na určitou dobu pobyt.

„Právo na svobodný pobyt i pohyb je ústavní právo,“ říká ale veřejných ochránce práv Pavel Varvařovský a pokračuje:

„Aby toto ústavní právo bylo omezováno za přestupek, což je ten společensky nejméně nebezpečný delikt, tak to mě jaksi nesedí. Notabene, aby takové rozhodnutí činil orgán veřejné správy, to znamená obecní nebo pověřený úřad. To je věc pro soud, to je velmi příkrý zásah do lidských práv.“

„Negativní stanovisko k tomuto návrhu měla i vláda, negativní stanovisko měla Legislativní rada vlády,“ připomíná ombudsman.

Zásah do lidských práv

Varvařovský také dodává, že nekritizuje až tak tento určitý návrh:

„Já jsem tuto připomínku vznesl ve zcela obecné rovině. Ta představa, když v naší společnost není něco, jak si někteří představují, když jsou problémy, že je právo nejlepší prostředek, nejlepší lék na řešení - já si to nemyslím.“

Stejně tak si Varvařovský prý nemyslí, že přísnější pokuty nebo přísnější tresty povedou k nápravě lidí.

Poslankyně Ivana Řápková | Foto: Khalil Baalbaki

„Společnost se vyvíjí a v tomto smyslu je třeba upravit i právo. Dovolila bych si připomenout, že sankce nemá jenom represivní charakter, ale také preventivní charakter,“ připomíná ale Řápková.

„Já pokud za opakovaný přestupek zakážu člověku, který mi krade v určitém místě nebo mi do toho místa chodí obtěžovat nebo fackovat lidi, aby mi do toho místa chodil, a on, pokud mi do toho místa půjde znovu, dopustí se trestného činu, tak tímto způsobem já dosáhnu, abych ty slušné lidi ochránila,“ vysvětluje smysl svého návrhu Řápková.

„Já už jsem tyto argumenty slyšel xkrát a na tom, co jsem říkal, to nic nemění. Ano, jedno město si pomůže, že zakáže tomu člověku tam pobývat - no tak půjde jinam. To není řešení. Já pevně věřím, že tento návrh schválen nebude,“ uzavírá Pavel Varvařovský.

Veronika Sedláčková, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme