Nemocnice v Letňanech podle Babiše nekončí kvůli personálu. ‚Je finančně neúnosná,‘ řekl
Polní nemocnice v pražských Letňanech skončí kvůli tomu, že je finančně neúnosná. V nedělním videu na svých sociálních sítích to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Důvodem podle něj není nedostatek zdravotníků, o kterém v pátek hovořil náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý. Premiér ve videu také sdělil, že Česko do neděle obdrželo celkem 372 765 dávek vakcíny proti covidu-19, naprostou většinu od společností Pfizer/BioNTech.
Předseda vlády poznamenal, že stát nechal záložní nemocnici zřídit v době, kdy bylo hospitalizováno více než 8000 lidí, z obavy, že ve standardních nemocnicích nebude dostatečná kapacita.
Polní nemocnice v Letňanech skončí, oznámil ministr Blatný. Chyběl by pro ni personál
Číst článek
„Teď to končí, protože zkrátka finančně je to neúnosné. Není to o tom, že by nebyli zdravotníci. Pokud by to bývalo nastalo, tak bychom to určitě zvládli,“ uvedl.
Smlouva na pronájem prostoru by měla podle pátečního vyjádření ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) skončit k 6. únoru. Záložní nemocnice v Brně nadále zůstane.
Náměstek Vladimír Černý v pátek uvedl, že zrušení nemocnice v Letňanech navrhl proto, neboť její udržování považuje při nedostatku zdravotnického personálu za neúčelné. Pokud by se situace se zdravotníky zlepšila, jeví se podle něj mnohem účelněji posílit kapacity normálních nemocnic než aktivovat zařízení v Letňanech.
Stát provozovateli letňanského výstaviště dosud za pronájem zaplatil 50,9 milionu korun bez DPH. Smlouva byla v listopadu prodloužena do konce února. Pokud by tedy pronájem skončil podle kontraktu, musel by stát zaplatit dalších 13,7 milionu korun bez DPH. Pakliže bude smlouva ukončena k 6. únoru, měl by stát doplatit necelé tři miliony.
Článek pokračuje pod online reportáží.
Důvod výstavby
Záložní nemocnici v Letňanech armáda postavila kvůli podzimnímu zhoršování situace ve zdravotnických zařízeních. Sídlí v halách letňanského výstaviště. Postarat se může o 500 pacientů.
Podle dřívějších informací mohla být využívána pro následnou péči, umístěni by v ní tak byli pacienti s covidem-19 na doléčení. Sloužit také mohla pro pacienty, kteří se kvůli karanténě zatím nemohou vrátit domů nebo třeba do domovů důchodců.
OBRAZEM: Halu v Letňanech plní lůžka a zdravotnické vybavení. Záložní nemocnice bude připravena v neděli
Číst článek
Na místě by podle původních plánů byli nasazeni především vojenští lékaři a zdravotníci, které by armáda v případě aktivace stáhla z jiných nemocnic. Oficiálně spadá pod fakultní nemocnici Bulovka.
Velkokapacitní očkovací centrum
Blatný zároveň v pátek uvedl, že místo není vhodné pro zřízení očkovacího centra. Vláda v polovině ledna schválila vybudování velkokapacitního centra v O2 universum v pražské Libni. Na starosti ho bude mít pražská Ústřední vojenská nemocnice, armáda povolá na pomoc vojáky.
V plánu je podle tehdejšího Babišova vyjádření očkovat až 10 tisíc lidí denně. Náklady na vybudování centra se odhadují na 11,8 milionu korun, uvedl tehdy Blatný. Stát bude platit pouze za energie, pronájem prostoru bude zdarma, uvedl Babiš.
Halu vlastní a provozuje společnost Bestsport, která je členem skupiny PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera.
Obdržené dávky vakcíny
Od firem Pfizer/BioNTech dosud Česko dostalo 352 365 dávek vakcíny, od Moderny pak 20 400, z toho 12 000 dorazilo tuto neděli. Za první čtvrtletí bychom podle Babiše měli obdržet zhruba 1,7 milionu dávek, ve druhém pak až 8,4 milionu.
Očkování proti covidu-19 v Česku začalo na konci prosince, vakcínu dostávají zatím především zdravotníci a lidé ve věku nad 80 let. Zdravotníci dosud podle nedělního vyjádření Babiše aplikovali 266 631 dávek vakcíny. Obě dávky vakcíny dostalo zatím 36 251 lidí.
Babiš v neděli znovu zmínil to, že ministerstvo zdravotnictví „velice nešťastně“ komunikovalo informace o přerušení očkování proti covidu-19. „K žádnému zastavení očkování nedošlo,“ řekl. „Samozřejmě je potřeba, aby ta komunikace ze strany ministerstva zdravotnictví byla lepší a jasná,“ dodal.