Opozice stíhání Parkanové uvítala, část poslanců TOP 09 a ODS ho označuje za nesmyslné
Poslanci vydali k trestnímu stíhání exministryni obrany Vlastu Parkanovou (TOP 09) kvůli údajně předraženému nákupu letadel CASA. Pro její vydání hlasovalo 117 ze 176 přítomných poslanců. Zatímco opoziční poslanci stíhání Parkanové vítají, někteří poslanci především z TOP 09 a ODS označují důvody ke stíhání za zcela nesmyslné.
Hlasování předcházela téměř pětihodinová emotivní rozprava a pro vydání místopředsedkyně sněmovny následně hlasovalo 117 poslanců. Pro byli všichni přítomní opoziční poslanci a také někteří členové ODS a TOP 09.
Bezprostředně po hlasování se Vlasta Parkanová vzdala postu místopředsedkyně sněmovny. „S ohledem na výsledek hlasování rezignuji na funkci místopředsedkyně Poslanecké sněmovny a chci vám poděkovat za dva roky spolupráce. Snad nejenom vám, ale i těm, co nás sledují bych chtěla říct, že z veřejného života určitě neodejdu, na to mám svoji zemi příliš ráda,“ řekla Parkanová.
Hosty Stalo se dnes byli poslanci František Laudát z TOP 09 a František Bublan z ČSSD
Debata nejvíce rozohnila místopředsedu TOP 09 Miroslava Kalouska, který Parkanovou hájí. Ten po hlasování řekl, že vydáním Parkanové byla fakticky zrušena poslanecké imunita.
„Větší nesmysl už sem od orgánů činných v trestním řízení dorazit nemůže. Cokoli dalšího sem dorazí, tak logicky musí být vydáno. Pokud byla zrušena imunita fakticky, nechť je zrušena i legislativně, já ten návrh předložím,“ zlobil se Kalousek.
Poslanci vydali Parkanovou k trestnímu stíhání kvůli nákupu letadel CASA
Číst článek
„Je to první případ, kdy byl někdo vydán za politické rozhodnutí. Všechny ostatní kauzy, co si já vzpomínám, se týkaly činnosti mimo parlamentu nebo s ním souvisely velice vzdáleně. Kolem té kauzy je řada očividných lží a manipulací, pro mě to nebylo přesvědčivé,“ přidává se poslanec TOP 09 František Laudát.
Poslanci hlasující proti vydání Parkanové:
ODS: Walter Bartoš, Ivan Fuksa, Zbyněk Stanjura, Marek Šnajdr, Jan Vidím, Pavel Suchánek, Vladislav Vilímec, Marek Benda, Pavel Svoboda, David Vodrážka, Václav Mencl, František Severa, Igor Svoják, Petr Tluchoř
TOP 09: Jaromír Drábek, Alena Hanáková, Jana Kaslová, Helena Langšádlová, Vlasta Parkanová, Jaroslava Schejbalová, Renáta Witoszová, Zdeněk Bezecný, Jaroslav Eček, Michal Janek, Daniel Korte, František Laudát, Gabriela Pecková, Ludmila Bubeníková, Václav Horáček, Luděk Jeništa, Rom Kostřica, Jaroslav Lobkowicz, Stanislav Polčák, Jiří Skalický, Václav Cempírek, Jan Husák, Ladislav Jirků, Martin Gregora, Jitka Chalánková, Miroslav Kalousek, Václav Kubata, Jiří Oliva, Aleš Roztočil, Bořivoj Šarapatka
nezařazení: Jaroslav Škárka
„Je řada právních stanovisek těch nejrenomovanějších institucí v naší zemi, která říkají, že bývalá ministryně Parkanová postupovala v souladu se zákonem. Byla tam stanoviska v obdobných případech ministra financí, dokonce pana předsedy Sobotky. Samozřejmě pro mě ta záležitost hodně zavání… zavání mi politickou objednávkou nějakých kruhů,“ míní Laudát.
Policie podle něj měla dostatek nástrojů, aby záležitost prošetřila i bez vydání Vlasty Parkanové.
Podle premiéra Petra Nečase z ODS nebyl výsledek hlasování překvapivý: „Myslím si, že to byl logický krok a za situace, která vznikla, i jediný možný.“
„Je skutečností, že postup policie vzbuzuje mnoho otazníků, těch nepřesností v policejních materiálech je příliš mnoho na to, aby se nad tím jenom pokrčilo rameny. O to důležitější je, aby všechno proběhlo standardním způsobem, to znamená, aby rozhodly orgány činné v trestním řízení, buď ještě státní zastupitelství a nebo případně nezávislý soud,“ říká Nečas.
Levice ukazuje i na Bartáka
Opozice naopak využila debatu před hlasováním o vydání Vlasty Parkanové k trestnímu stíhání k ostré kritice poměrů na ministerstvu obrany. Z účasti na korupci obvinili opoziční poslanci i ministra financí Miroslava Kalouska a jeho blízké spolupracovníky, například exministra obrany Martina Bartáka. Ti měli podle nich na celé kauze větší podíl než Vlasta Parkanová.
„V případě letounů CASA jsou jiní sekáči, kteří se nezakecají a kteří v něm pravděpodobně sehrávají větší roli než paní Vlasta Parkanová,“ míní Lubomír Zaorálek z ČSSD.
Jak poslanci hlasovali:
ČSSD: pro 48, proti 0, nepřihlášeni 4, omluveni 2
ODS: pro 14, proti 14, nepřihlášeno 9, zdrželo se 12, omluveni 2
TOP 09: pro 7, proti 30, omluveni 4
KSČM: pro 26
VV: pro 10, zdržel se 1, omluven 1
nezařazení: pro 12, proti 10, nepřihlášen 1, zdržel se 1, omluven 1
„Já jsem ani jiný výsledek neočekával, protože ten spis a policejní žádost byly logicky vyargumentovány a myslím si, že nebyla jiná možnost, než paní poslankyni vydat. Určitě nečelila žádnému politickému tlaku, koneckonců je místopředsedkyní sněmovny a významnou členkou stávající vládní koalice,“ tvrdí poslanec ČSSD Jan Chvojka.
Šéf poslanců ČSSD Jeroným Tejc uvítal i rozhodnutí Parkanové okamžitě se vzdát postu místopředsedkyně sněmovny.
„Oceňuji, že se rozhodla vzdát se funkce místopředsedkyně. Myslím, že to je dobré rozhodnutí, protože jinak by samozřejmě její setrvání znamenalo, že bude poškozovat jak ČR v zahraničí, tak i pověst Poslanecké sněmovny,“ uvedl Tejc.
Parkanová před poslanci hájila postup při nákupu letadel CASA
Číst článek
Podle šéfky poslanců Věcí veřejných Kateřiny Klasnové umožní zbavení imunity Parkanové rozkrytí nejen této kauzy. „Platí doživotní trestněprávní imunita. Kdyby nebyla vydána, nebyla by nikdy moct být vyšetřována v souvislosti s touto kauzou a kauza by nikdy nebyla prošetřena.“
„Možná doufejme, že teď když bude Vlasta Parkanová vypovídat pod přísahou, je možné, že se rozpletou některé složité vazby, které jsou spojené s hospodařením ministerstva obrany,“ předpokládá Klasnová.