Osm měsíců od začátku metanolové aféry stále nepřišla žádná změna v zákonech
Po vypuknutí metanolové kauzy vláda slibovala výrazné změny v zákonech. Uplynulo osm měsíců a žádná zásadní novela ještě na světě není. Naproti tomu policejní vyšetřování se pomalu chýlí ke konci a během léta by mohli první z obviněných zamířit před soud.
„My bychom chtěli tuto kauzu ve smyslu vyšetřování ukončit do poloviny tohoto roku s tím, že tak jak jsme již v prosinci loňského roku uvedli, do roka a do dne bychom velice rádi, kdybychom mohli podat obžalobu,“ plánuje náměstek policejního ředitele Zlínského kraje Jindřich Kučera.
Stíhaných je přitom 70 lidí. Před soud se zatím dostanou ti, které detektivové pozatýkali do konce loňského roku. Ostatní budou prošetřovat mimo hlavní větev, aby už případ konečně dokončili.
Tlustou čáru za sérií otrav by rádi udělali i výrobci alkoholu. V prvním čtvrtletí letošního roku prodali skoro o desetinu míň zboží než ve stejném období loni.
Prezident Unie výrobců a dovozců lihovin Petr Pavlík si stěžuje, že stát dodnes obchod s alkoholem nezpřísnil: „Víc než osm měsíců potom, co metanolová aféra vypukla, tak asi nebylo do dnešního dne implementováno žádné silné opatření, které by eliminovalo černý trh. To je ten, který přinesl kontaminovaný metylalkohol.“
Vláda už se změnami přišla. Novela zákona ale leží ve sněmovních výborech. Změnit se podle návrhu mají kolky, velké balení lihu by se muselo zmenšit ze šesti litrů na jeden.
Velká debata je hlavně kolem kaucí. Každý výrobce by musel složit částku pět milionů korun. Těm menším se to ale nelíbí.
„V současné době je odstupňovaná podle výše placené spotřební daně. V podstatě jednu měsíční platbu mám u celní správy jako kauci. U mě to představuje něco přes dvě stě tisíc korun. Tak mezi dvěma sty tisíci a pěti miliony je jako dost velký rozdíl. Samozřejmě velký likérky - těm se to zas bude líbit, mají nyní padesát milionů a sníží jim to na pět, tak je jako jasně vidět, kdo o to usiluje a v čím je to zájmu,“ říká majitel likérky v Mšených Lázních Josef Mejstřík.
Likérky to nezničí
Předseda sněmovního hospodářského výboru Milan Urban ale tvrdí, že bez kaucí to nepůjde. Malé likérky to podle něj nezlikviduje.
„Ti poctiví na tom vydělají, protože když se zamezí nelegálnímu trhu, tak oni ho samozřejmě obsadí. Nebude to znamenat, že se v České republice bude méně konzumovat alkohol, tomu bych nevěřil. Myslím si, že si s tím budou umět poradit,“ uvažuje Urban.
Před vypuknutím metanolové kauzy měla v Česku podle odhadů každá pátá lahev nelegální původ. Policisté tvrdí, že aspoň na severní a jižní Moravě černý trh s lihem během vyšetřování zlikvidovali.