OVĚŘOVNA: Houbaření od léta jen s povolenkou? Pouze kreativní nesmysl, reagují Piráti

Sbírat houby nebo borůvky půjde od léta jen s povolenkou, tvrdí dezinformační příspěvek, který koluje po sociálních sítích. Nová pravidla sbírání lesních plodů prý připravuje Pirátská strana a podporu má i z Evropské unie. Jak ale ověřil server iROZHLAS.cz, žádná změna se nekoná. „Jde o očividný nesmysl a lež. Nutno ale ocenit kreativitu autorů ve vymýšlení podobných pitomin,“ reagovala mluvčí Pirátské strany Veronika Šmídová.

Ověřovna! Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tento příspěvek je lživý, po sítích navíc už koluje několik let

Zcela bez pravidel v Česku sběr hub a lesních plodů není, je totiž upraven lesním zákonem | Zdroj: koláž iRozhlas.cz

Podle příspěvku Piráti plánují vznik Svazu sběračů lesních plodů. Údajně by měl fungovat podobně jako svaz rybářský či myslivecký. Text, který se šíří po sociálních sítích, uvádí, že svaz má vzniknout už letos a nová pravidla tedy začnou platit „na začátku sezony“. 

OVĚŘOVNA: Podvodný e-mail straší válkou v Dánsku. Podle ministerstva zahraničí je země bezpečná

Číst článek

Jednoduše řečeno, každý, kdo bude sbírat lesní plody, se bude muset zaregistrovat, složit zkoušky znalostí druhů a bude muset dodržet stanovený denní povolený limit (počet, velikosti, množství) a dodržet dobu stanovené ochrany, mít koupenou povolenku (regionální či celorepublikovou),“ stojí v dezinformačním příspěvku. 

Ničeho takového se ale milovníci sbírání lesních plodů a houbaření obávat nemusejí. Tento příspěvek je lživý, po sítích navíc už koluje několik let. 

Zcela bez pravidel nicméně v Česku sběr hub a lesních plodů není, je totiž upraven lesním zákonem. „Podle tohoto zákona má každý právo vstupovat do lesa na vlastní nebezpečí a sbírat tam pro vlastní potřebu lesní plody. Množství není exaktně stanoveno. Přitom je však povinen les nepoškozovat, nenarušovat lesní prostředí,“ napsal serveru iROZHLAS.cz mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý. 

I on ujišťuje, že žádné změny pravidel houbaření se neplánují, a to ani v chystané novele lesního zákona.

OVĚŘOVNA: Zápotocký to myslel dobře, Fiala okrádá občany. E-mail lže o historii i platech politiků

Číst článek

Benevolentní pravidla, která nastavuje česká legislativa, ale nejsou v Evropě běžným standardem. Například v Rakousku si každý houbař smí z lesa přinést maximálně dvě kila své kořisti, v chráněných krajinných oblastech Německa za houbaření dokonce hrozí pokuta. Podobně striktní pravidla platí i ve zbytku západní Evropy nebo Chorvatsku. 

Povolenky v Česku

Na rozdíl od sběru lesních plodů český zákon opravdu nastavuje pravidla pro rybaření či myslivost. Aby se člověk stal myslivcem, musí chodit do kurzu a poté složit speciální zkoušku. Pokud chce lovit, musí si navíc opatřit i zbrojní průkaz. 

Fanoušci rybaření si zase musí opatřit takzvaný rybářský lístek. Pro jeho získání je také nutné složit znalostní zkoušku. Před začátkem lovu ale každý rybář potřebuje i povolenku, kterou vydává Český rybářský svaz. Dospělý nečlen svazu za ni zaplatí v závislosti na lokalitě mezi 1200 a 10 000 korunami. 

Marie Starostová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme