Padělateli vysokoškolských diplomů hrozí až tři roky vězení. Podezřelých je ale víc

Maturitní vysvědčení třeba za 20 tisíc korun, titul doktora pak za 80 tisíc. V takovém rozmezí se pohybovaly částky za padělky falešného šestatřicetiletého inženýra ze Znojemska, kterého na konci června zatkli kriminalisté z Prahy-západ. Vysvědčení a vysokoškolské diplomy falšoval minimálně od roku 2008. Padělatele už zatkli, podezřelých je ale ještě několik desítek lidí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté vedou k soudu muže, kterého zlínští kriminalisté obvinili v kauze pančovaného alkoholu

Policisté vedou k soudu muže, kterého zlínští kriminalisté obvinili v kauze pančovaného alkoholu | Zdroj: ČTK

„Pachatel byl zadržen bezprostředně poté, co předával falsum vysokoškolského diplomu. Požadoval za něj šedesát tisíc korun a zadržel ho tým, který na případu od začátku pracoval,“ popisuje pětatřicetiletý kriminalista, jak došlo k zatčení.

„K zadržení došlo v katastru obce Rudná u dálnice, skončili jsme vlastně tam, kde jsme začali. Vy vyšetřování ale pokračujeme a dá se očekávat, že začne stíhání dalších osob. Jsme na začátku druhé etapy vyšetřování a lze předpokládat, že v této věci budou další obvinění – nejen ve formě spolupachatelství, ale také lidí, kteří kupovali vysokoškolské diplomy.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Případ padělatele ze Znojemska shrnuje Alena Rokosová

Podle kriminalisty jde řádově o stovky. A policie ví minimálně o jednom člověku ze státní správy.

„Máme prokázáno několik desítek dalších podezřelých, kteří si diplom objednali a u kterých předpokládáme, že užívají titul neoprávněně. Hrozí jim stejný trest jako hlavnímu pachateli, tedy do tří let nebo zákaz činnosti,“ říká zástupkyně vedoucího kriminální policie v Praze-východ Renata Dolejšová. A popisuje, co policisté u pachatele při domovní prohlídce našli.

„Vyjma výpočetní techniky to byly papíry formátu A4 s vodotiskem a se státním znakem, téměř tři desítky razítek, většina se státním znakem, současně tam byly notářské kanceláře, finanční úřady, znalec, lékař a podobně.“

Falešný inženýr

Středoškolsky vzdělaný pachatel sám neoprávněně používal titul inženýr. A podle policie byli mezi jeho klienty i tací, kteří si objednali falešné maturitní vysvědčení a následně i vysokoškolský diplom. Za loňský rok eviduje policie v celém Česku 737 skutků padělání a pozměnění veřejně listiny, z toho 81 jich bylo ve středních Čechách.

„Ve srovnání s rokem 2011 je to o 36 skutků více, jen ve středních Čechách je to o pětadvacet kusů,“ říká mluvčí policejního prezidia Štěpánka Zatloukalová. Policie proto apeluje na instituce a zaměstnavatele, aby ověřovali pravost diplomů.

„Byl vytvořen systém přes internet, do kterého když vložíte číslo diplomu, vygenerují se vám údaje, které škola povolí zveřejnit – nebo vám vyjede, že neprochází. V tomto systému je do současné doby pouze jedenáct škol, ale počet se zvyšuje. Další možnost je přímý dotaz na školu,“ popisuje kriminalistka Renata Dolejšová.

Vyšetřování bude trvat ještě minimálně půl roku.

Tereza Jelínková, A.Rokosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme