Do oběhu se dostala další nebezpečná droga. Policie pátrá po náhražce pervitinu SPD
Kromě umělých kanabinoidů pátrají policisté v Moravskoslezském kraji po další droze. Je jí náhražka pervitinu se jménem SPD. Radiožurnálu to řekl náměstek ředitele moravskoslezské policie Radim Wita, který vede vyšetřovací tým.
„Součástí dávky syntetických drog, která se dostala do oběhu, bylo nejen syntetické konopí, ale i náhražka pervitinu v podobě bílé krystalické látky. Chtěl bych proto naše občany upozornit i na tuto látku, aby neexperimentovali ani s ní,“ sdělil Radiožurnálu Wita.
Dále upozornil, že by mezi lidmi mohlo být ještě až celkem 400 balení obou drog.
‚Šluknul a dvě hodiny o sobě nevěděl.‘ Syntetický kanabinoid je nepředvídatelná droga, říká vyšetřovatel
Číst článek
Policisté dosud našli více než stovku sáčků s nebezpečnou drogou. Může vypadat jako sušená rostlinná hmota podobající se nadrcenému konopí nebo rostlinnému koření. Substance se ale mohou vyskytovat též v krystalické podobě a mohou být zaměňovány za drogy jako metamfetamin či extáze.
„Fatální následek může znamenat také požití tohoto syntetického kanabinoidu v kombinaci s alkoholem. Značné zdravotní obtíže může přinést ba i první experimentování s touto syntetickou látkou,“ řekla ČTK policejní mluvčí Gabriela Pokorná.
Rozšíření drogy
Kriminalisté kvůli šíření syntetického kanabinoidu na Ostravsku obvinili už šest lidí. Nově stíhají šestatřicetiletého muže, jemuž hrozí zatím nejvyšší trest - až 18 let za mřížemi. Jeho obvinění totiž souvisí s případem bezdomovce, který po požití drogy zemřel.
Radiožurnálu to potvrdil Radim Wita. Pěti dříve obviněným ve věku 17 až 41 let hrozí jen pětiletý trest.
V Moravskoslezském kraji mohou být tisíce dávek nebezpečné drogy, varuje policie. Jeden člověk už zemřel
Číst článek
Syntetickým kanabinoidem se otrávilo už 22 lidí. Policií nově evidovaná sedmadvacetiletá žena se ale přiotrávila už dříve. Kriminalisté totiž dohledávají i starší případy. Žena drogu kouřila.
V pohotovosti už jsou neziskové organizace, které na Ostravsku pomáhají drogově závislým anebo lidem na okraji společnosti. Terénní pracovníci obcházejí vyloučené lokality s fotografiemi sáčků s životu nebezpečnou drogou, Armáda spásy chystá preventivní debaty přímo na noclehárnách. Zapojil se i Modrý kříž.
„Dvě třetiny osob, které byly intoxikovány, jsou osoby bez domova. Ale tato droga už se dostala i mezi studenty. Nicméně stále platí to, že největší podíl poškozených se rekrutuje ze sociálně slabších vrstev,“ řekl.