Ministr Válek odvolal šéfa vinohradské nemocnice. Arenberger tvrdí, že odchází na vlastní žádost
Lékař a bývalý ministr zdravotnictví za ANO Petr Arenberger už nepovede Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Z funkce ho odvolal současný ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Sám Arenberger ještě před oznámením úřadu Radiožurnálu napsal, že odchází na vlastní žádost. Vedením nemocnice pověřil dosavadního náměstka Jana Votavu.
„Pan ministr dnes vyhověl mé včerejší žádosti o rezignaci z důvodu dalšího věnování se dermatovenerologii a vědě a výzkumu a pověřil vedením nemocnice stávajícího statutárního zástupce dr. Votavu,“ napsal Arenberger v pátek odpoledne Radiožurnálu v SMS zprávě.
Vinohradská nemocnice ukončila pronájem archivu od Arenbergera. Teď hledá nové prostory
Číst článek
Resort nedlouho poté konec potvrdil, ale s tím, že ředitel byl odvolán. „Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek k dnešnímu dni odvolal z funkce ředitele Fakultní nemocnice Královské Vinohrady prof. Petra Arenbergera,“ uvedl mluvčího ministerstva Ondřej Jakob.
„Nové vedení se musí zaměřit především na otázku nastavení funkčních manažerských procesů a problematiku zadávání veřejných zakázek,“ uvedl podle ČTK Válek.
Královské Vinohrady tak podle něj budou první fakultní nemocnicí, u níž vypíše výběrové řízení na ředitele. Už dříve uvedl, že postupně je chce vypsat u všech nemocnic a dalších příspěvkových organizací ministerstva. Očekává, že jejich ředitelé funkce většinou obhájí.
Petra Arenbergera jmenoval do funkce ředitele v roce 2019 tehdejší ministr zdravotnictví za ANO Adam Vojtěch, který jeho předchůdce kritizoval za netransparentní nákup léků a zdravotnického materiálu.
Loni se do čela resortu krátce dostal sám Arenberger, po necelých dvou měsících ale rezignoval. Zdůvodnil to tehdy mediálním tlakem, který měl doléhat i na jeho rodinu, a to mimo jiné v souvislosti s pronájmem archivu nemocnici. Objevily se rovněž pochybnosti o jeho majetku či zisku z klinických studií, které plynuly do jeho soukromé praxe místo do nemocniční kliniky.
Arenberger v páteční tiskové zprávě označil události z loňského jara jako „mediální pseudokauzy“. Nemocnice podle něj v posledních letech začala lépe hospodařit.
Pronájem archivu
Archiv začal Arenberger Fakultní nemocnici Královské Vinohrady pronajímat v roce 2013. Tehdy působil na postu náměstka ředitele, do vedení nemocnice se exministr dostal před třemi lety. Za využívání své nemovitosti si měl účtovat okolo 100 tisíc korun měsíčně. Tehdejší prověrka ministerstva financí ukázala, že mohlo jít o potenciální střet zájmů.
Válek převedl podnikání na svého syna, zbavil se tak potenciálního střetu zájmů
Číst článek
Bývalý ministr financí situaci vyřešil tak, že pronájem prostor snížil na symbolickou korunu měsíčně a vydal příkaz k urychlenému hledání jiných prostor, které by sloužily jako nemocniční archiv.
Arenberger tvrdil, že k pronájmu skladu jej tehdy přesvědčili jeho právníci. Přiznal ale, že měl sám pochyby, že to nevypadá dobře. „Ten nájem je stále bezkonkurenčně nejnižší v té oblasti za tuto službu,“ dodal.
Klinické studie
5. května 2021 informovala Televize Seznam, že v daňových přiznáních Petra Arenbergera chybí milionové příjmy za klinické studie, které prováděl ve svém sanatoriu.
Ministr tehdy jakékoli pochybení odmítl. „Mé daňové přiznání je v pořádku a rozhodně v něm nechybí žádné příjmy,“ sdělil k tomu o den později.
Klinický výzkum, který předchází schvalování nových léků, vyžaduje podle něj sběr a vyhodnocování velkého množství dat a konzultační činnost. „Tato činnost má nejen výnosy, ale i dost velké náklady. V rámci těchto projektů se platí spolupracovníci, studijní koordinátorky a řada dalších věcí,“ dodal.
Televize Seznam uvedla, že se Arenberger studiím ve své kožní ordinaci věnuje od roku 2001 a jejich počet výrazně vzrostl v posledních třech letech. „V uvedených letech jsem z této činnosti zisk negeneroval. Proto se také nemohl objevit v mém majetkovém přiznání,“ řekl k tomu ministr.
Pandemický institut má nakonec přes 40 členů. Ministerstvo zveřejnilo jejich seznam
Číst článek
O pět dní později – 10. května – server Seznam Zprávy upozornil na to, že se v Arenbergerových majetkových přiznáních nachází řada nepřesností. Bývalý přednosta kožní kliniky pražské nemocnice Královské Vinohrady a později i její ředitel opomenul zmínit právě klinické studie.
Petr Arenberger reagoval, že vedlejší příjem neuváděl kvůli vysokým nákladům, které údajně srazily jeho zisk.
Poté, co média na nesrovnalosti upozornila, uveřejnil novější majetkové přiznání, které se rozrostlo ze tří na šestnáct stran. Dokument vyjmenovával 65 nemovitostí (bytů, budov, lesů, zahrad nebo polí) a uváděl vedlejší příjem přibližně 30 milionů korun, z nichž 28 milionů ministr ohlásil jako příjem ze své živnosti, dalšího půldruhého milionu z pronájmu a 400 tisíc korun za členství v Radě Českého rozhlasu. Většina z těchto příjmů přitom v původním přiznání z roku 2019 chyběla.
Na tiskové konferenci tehdy označil nicméně právě pochybení související s majetkovými přiznáním za to „jediné, co provedl“.