Paroubkovy ‚nelegální milionové příjmy‘? Policie se zabývá výroky jeho manželky Petry
Výroky Petry Paroubkové o „milionových nelegálních příjmech“ bývalého premiéra Jiřího Paroubka (nezávislý ) se zabývá policie. Serveru iROZHLAS.cz to potvrdilo státní zastupitelství. Vážné obvinění manžela, který podle Paroubkové disponoval milionovými příjmy, které ale nebyly legální, vznesla Paroubková v médiích minulý týden. Manželé se nyní rozvádějí.
„Státní zastupitelství s touto informací pracuje. Zatím jsme na začátku, nebyly zahájeny úkony trestního řízení,“ potvrdila Hana Vrbová z Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 5. Náměstkyně pražského městského zastupitelství Daniela Smetanová doplnila, že výroky se zastupitelství ve spolupráci s policií zabývá od minulého týdne.
„Mysteriózní tvrzení“
Pro SeznamZprávy Paroubková minulý čtvrtek uvedla, že některé z příjmů jejího muže nebyly oficiální. „Určitě to nebyly příjmy, které by byly legální,“ prohlásila v rozhovoru a dodala, že pro některá svá tvrzení má důkazy.
Paroubek dostával milionové částky, tvrdí jeho manželka. Ať doloží důkazy, vzkázal expremiér
Číst článek
„Určité nahrávky a pak mám také jeho předvolební deník z roku 2014, ve kterém jsou popsané určité částky, kterými platil svoje spolupracovníky oficiálně a neoficiálně, s kým se stýkal a od koho žádal podporu. A protože jsme o tom mluvili, tak vím, od koho tu podporu dostal,“ popsala Paroubková bez dalších podrobností.
Paroubek, který ve volbách do Senátu kandiduje jako nezávislý, ale tvrzení své ženy odmítl a její výroky označil pro iDnes.cz za „mysteriózní tvrzení“.
„Musím jí, s ohledem na závažnost jejích tvrzení vyzvat, ať předloží důkazy o mé údajné trestné činnosti Policii ČR a pokud nemá takové důkazy, ať přestane lhát. Já nechci přenášet probíhající soudní spor na ulici,“ napsal později na svůj web Vaše věc. Slova manželky, se kterou jsou už přes rok v rozvodovém řízení, jsou podle něj účelovým útokem.
Strach o život
Paroubková odmítla sdělit podrobnosti a není tak jisté, zda a jaké důkazy proti svému manželovi má. Důležité je, jestli by se detektivům v případě trestného činu legalizace výnosů z trestní činnosti, respektive praní špinavých peněz, podařilo zjistit takzvanou zdrojovou trestnou činnost. Ve své analýze z roku 2011 na to upozorňuje i Parlamentní institut.
„V České republice neexistuje žádný nástroj, kterým by bylo možno takovou osobu přimět k vysvětlení původu drženého majetku.“
analýza Parlamentního institutu
„Neprokáže-li policie spojení peněz s tzv. zdrojovou trestnou činností, tedy činností, z níž zločinecké zisky pocházejí, nemůže vůči pachateli nijak postupovat. Není-li zdrojového trestného činu, nemůže být ani trestného činu legalizace výnosů z trestné činnosti,“ stojí v analýze.
Paroubková v rozhovoru zmínila, že nabídku na spolupráci s policií už v minulosti obdržela, tehdy ji ale odmítla. Mimo jiné i kvůli tomu, že se bojí o svůj život. Na dotaz serveru iROZHLAS.cz, zda bude s detektivy spolupracovat nyní, do uzávěrky tohoto textu nereagovala.
Podle advokáta Jaroslava Ortmana je klíčové, aby Paroubková s detektivy spolupracovala. Pokud takové výroky uvedla do novin, je povinností policie si ji předvolat k výslechu. „A teď začíná ten kolotoč. Ona jako osoba blízká může odmítnout vypovídat. Ovšem pokud to udělá, pak je zřejmé, že nejde ani tak o odhalení trestné činnosti, jako o držení někoho v šachu kvůli výživnému nebo kvůli majetkovým poměrům. Což by bylo špatně,“ myslí si Ortman. „Anebo řekne, co má v ruce, a pak musí policie šetřit,“ popsal dále advokát.
Policie nicméně nyní musí vyslechnout i samotného Paroubka a podle Ortmana například provést jakousi inventuru jeho majetkových poměrů. „A pokud by tam byly výdaje vyšší než příjmy, tak se samozřejmě musí ptát: 'Kde jste na to vzal?'“ doplnil ještě advokát.
Kdo musel v minulosti vysvětlovat miliony?
- Policie se v minulosti zajímala například o podezřele vydělané miliony Jaroslava Palase (ČSSD). Vyšetřování ale ukončila s tím, že příjmy a výdaje rodiny bývalého severomoravského hejtmana nesedí o deset milionů korun. „Avšak přes veškerou snahu se nepodařilo zjistit původ příjmů, za kterých byl tento majetek pořízen,“ napsali policisté do dokumentu a případ odložili.
- Nastřádal mu je tam otec. Tak bývalý generální sekretář ministra zahraničí Karel Srba, odsouzený k osmi letům vězení za přípravu vraždy novinářky Sabiny Slonkové, před lety vysvětloval miliony uložené v krabici od bot. Vyšetřovatelé se o něj tehdy zajímali kvůli tomu, že jeho výdělky coby úředníka neodpovídaly jeho majetku. Policii Srba uvedl, že mu zůstal milion dolarů v hotovosti.
- Veřejně vysvětlovat, kde vzal miliony na byt, musel i bývalý premiér Stanislav Gross (ČSSD). Za byt na pražském Barrandově v ceně 4,3 milionu okamžitě zaplatil zálohu ve výši 2,5 milionu. Gross nejprve tvrdil, že byt financoval částečně z hypotéky a částečně z úspor, později zase, že mu na něj půjčil strýček. Nakonec ve sněmovně Gross k bytu prohlásil dnes již legendární větu: „Původ peněz je tak křišťálově čistý, že ani křišťál křišťálově čistější být nemůže.“