Bartoš obhájil post předsedy Pirátů, prvním místopředsedou se stal europoslanec Kolaja

Vicepremiér pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš obhájil na sobotním celostátním fóru Pirátů funkci předsedy strany. Ve druhém kole hlasování získal 662 z 948 hlasů a porazil senátora Lukáše Wagenknechta, kterého podpořilo 265 hlasujících. Bartoš povede Piráty další dva roky. Po zvolení řekl, že stranu čeká řada vnitrostranických úkolů, ale především práce ve vládě pro deset milionů občanů.

Praha (Aktualizováno: 19:33 8. 1. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ivan Bartoš

Ivan Bartoš měl v boji o post předsedy tři vyzyvatele | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Kvůli epidemii covidu-19 se jednání všech členů Pirátů konalo online, fyzicky se sešli pouze někteří řečníci a organizační tým. Bartoš nutnost pořádat fórum přes internet označil za smutnou. 

Ve svém sobotním hlasování si Piráti kromě předsedy strany zvolili také své čtyři místopředsedy.

Lídři koaličních stran uvítali Bartošovo znovuzvolení. Premiér Fiala doufá v pokračování dobré spolupráce

Číst článek

Prvním místopředsedou Pirátů se stal pro příští dva roky místopředseda Evropského parlamentu Marcel Kolaja. V on-line jednání celostátního fóra strany ho zvolilo 156 hlasy ze 735. Kolaja po zvolení poděkoval všem hlasujícím. „Budu se snažit vaši důvěru nezklamat. Chtěl bych požádat úplně všechny, aby se snažili najít v Pirátské straně konsenzus, abychom zase táhli za jeden provaz. Potřebujeme nemířit zbraněmi dovnitř na sebe, ale ven na ostatní,“ uvedl. Ve vedení strany se chce snažit propojit priority Pirátů na evropské, celostátní a regionální úrovni. „Budu nadále prosazovat sociálně-liberální politiku strany, která myslí na budoucnost a nezapomíná na lidi,“ napsal Kolaja na twitteru.

Druhou místopředsedkyní Pirátů se na celostátním fóru díky 210 hlasům z 663 stala první náměstkyně hejtmana Vysočiny Hana Hajnová. „Je to pro mě velký závazek, jsem vděčná za podporu. Věřím, že najdeme společnou řeč a spoluprací budeme posouvat stranu dál,“ uvedla. Piráti podle ní neztroskotali.

Třetí místopředsedkyní se stala pražská zastupitelka Blanka Charvátová. Od 695 hlasujících členů strany dostala 213 hlasů. „Kdybych nevěřila v nás a kdybych nevěřila v Piráty, tak tady dneska nestojím,“ řekla po svém zvolení.

Čtvrtým místopředsedou Pirátů se na sobotním celostátním fóru strany stal bývalý poslanec Martin Jiránek. Získal 311 hlasů od 668 hlasujících. 

25:56

Bartoš: Je pravda, že jsme nejslabší hlas ve vládě. Ale její program nese náš otisk

Číst článek

V prvním kole volby šéfa strany, ve kterém se hlasovalo o takzvané přijatelnosti čtveřice kandidátů na předsedu, nezískali potřebný nadpoloviční počet hlasů ostravský radní David Witosz a někdejší místopředsedkyně strany Jana Michailidu.

Možnost hlasovat přes webové rozhraní měli při jednání celostátního fóra všichni členové vládní strany, kterých je přes 1200.

Bartoš uvedl, že si důvěry váží. „Přistupuji k tomu s pokorou, je to pro mě zároveň opět velká výzva a já se těch výzev nebojím. Věřím, že společně naplníme cíle, které si stanovujeme,“ řekl.

Wagenknecht poděkoval za hlasy a Bartošovi pogratuloval. „Bude teď hodně práce pro nás pro všechny. Musíme spolupracovat a jsem rád, že máme předsedu, který je viditelný,“ dodal.

Pirátský otisk

V programovém prohlášení vlády je podle Bartoše otisk pirátské politiky na řadě míst. Piráti budou prosazovat i priority, které se do prohlášení třeba nedostaly. „Že tam není něco napsáno, neznamená, že se to třeba nebude dít,“ řekl.

Nejen před letošními komunálními volbami se chce opětovně zvolený předseda soustředit na to, aby byli viditelnější pirátští regionální politici, nejen poslanci a stranické vedení. „Strana nejsou jen lidé na internetu, ve sněmovně a ve velkých městech, máme super politiky v obcích, na to se musíme zaměřit,“ uvedl. O tom, zda budou kandidovat samostatně, nebo v koalici, si rozhodnou místní organizace. Bartoš počítá s tím, že někde budou společné kandidátky například se Starosty či TOP 09.

‚Naplno se vrátit neplánuji.‘ Místopředseda Pirátů Pikal pozastaví své členství ve straně

Číst článek

Bartoš, který stál v roce 2009 u zrodu Pirátů, dovedl stranu ve volbách v roce 2017 do sněmovny. V loňských sněmovních volbách byl kandidátem na premiéra koalice Pirátů a STAN, která do kampaně vstupovala jako lídr průzkumů, ale nakonec skončila třetí za Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a ANO. Piráti jsou součástí vlády Petra Fialy (ODS), ve které je Bartoš vicepremiérem. Strana má další dva ministerské posty.

Piráti mají kvůli preferenčním hlasům voličů pro koaliční Starosty jen čtyřčlenný poslanecký klub, i když koalice získala 37 mandátů. Bartoš v sobotním kandidátském projevu označil výsledek loňských sněmovních voleb za neúspěch z pohledu pirátských cílů i ideálů. Připustil, že na tom jako předseda nese díl viny. Pád na čtyři poslance podle Bartoše nesmí vzít Pirátům elán.

Tři protikandidáti

Bartošův vyzyvatel, senátor Lukáš Wagenknecht, dopoledne ve svém projevu řekl, že kandidovat se rozhodl na základě výsledků voleb i kvůli tomu, jak vypadala koaliční jednání. „Před čtyřmi měsíci jsme měli možnost mít premiéra, teď máme čtyři poslance,“ uvedl. Piráti budou mít ve vládě těžkou pozici, protože jsou pouhým přívěškem, míní.

Pirátům nabízel, že jako předseda strany by prosazoval liberální témata. Za své priority označil svobodu slova, transparentnost či podporu drobného a středního podnikání. „Samozřejmě i sociální politika, protože jsme ve sněmovně nejvíc sociálně zaměřenou stranou,“ doplnil. V koaličních debatách by chtěl být neústupný a nebát se říkat pirátské názory. „Musíme být čitelní a srozumitelní,“ dodal.

Další kandidát na šéfa strany, ostravský radní David Witosz, uvedl že straníky loni ovládla pýcha, ztratili kritické myšlení, nebyli oporou předsedovi Bartošovi a nedali mu zpětnou vazbu. Letos nesmí žádná pýcha přijit, varoval. Prohlásil, že nemá smysl házet flintu do žita, a poukazoval na to, že strana má řadu komunálních zástupců i své europoslance.

Kandidátka na předsedkyni a někdejší místopředsedkyně Jana Michailidu v projevu uvedla, že by chtěla dotáhnout nebo zahájit některé projekty, jako je zlepšení vnitrostranické kultury, kultury vnitřní komunikace nebo podmínek pro dobrovolníky.

Michailidu v posledních dnech upoutala pozornost prohlášením, že její vnitřní přesvědčení „je komunistické ve smyslu původním, demokratickém“. „Moje přesvědčení o ideálním chodu světa pro všechny okolo se pak dá nazvat liberálně socialistickým,“ doplnila.

V sobotu se k tomu vyjádření vrátila. „Na závěr bych chtěla říct, že mě velice mrzí, že moje sdělení utopického snu o demokratické kooperativní a vzájemné společnosti způsobilo mnoha lidem velkou negativitu v jejich životech,“ řekla.

Zdravice z koalice

Premiér a předseda ODS Petr Fiala dopoledne ve zdravici Pirátům vzkázal, že jejich účast ve vládní koalici považuje za přínosnou a obohacující. Ocenil přístup představitelů strany při vytváření vládní koalice. Uvedl také, že ačkoli mají obě strany na některá témata rozdílné názory, v těch zásadních se shodnou. „Občané do nás, bývalých opozičních stran, vložili svoji naději a my je nesmíme zklamat,“ dodal.

Předseda STAN Vít Rakušan ve zdravici řekl, že Piráti do vlády poslali kvalitní zástupce. Připomněl, jak se vládní koalice postavila za pirátského kandidáta na ministra zahraničních věcí Jana Lipavského, kterého prezident Miloš Zeman odmítal jmenovat. Předsedkyně TOP 09 a Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová poukázala na to, že zemi čekají letos další volby, komunální a senátní. Uvedla, že je připravena v některých obvodech si vzájemně podpořit kandidáty.

Předseda koaliční KDU-ČSL Marian Jurečka řekl ve zdravici mimo jiné, že Piráti mají mnoho odborníků i rozpracovaných kvalitních programových částí, které jsou důležité pro vládní koaliční spolupráci. Vyzval Piráty, aby nad svojí aktuální situací nelámali hůl, ale dívali se na ni optikou, že Česko potřebuje stabilní koaliční vládu. Chtějí-li být v politice úspěšní, nesmí se nechat odradit jednou neúspěšnou situací, míní Jurečka.

miz, dok, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme