Nápad Starostů a nezávislých na oživení kampaně metodou tête-à-tête neboli rozhovoru mezi čtyřma očima je chytrou vzpruhou pro mnohdy nudnou, nevybíravou nebo přihlouplou kampaň.
Smlouva mezi Českou republikou a Vatikánem narazila v parlamentu na kritiku některých poslanců i senátorů. Podle nich jde o nevyváženou jednostrannou úmluvu.
Samotná digitalizace nemůže a také nevyřeší všechny problémy veřejné správy. Minimálně by ale ukázala, v kterých částech je správa státu neefektivní, které úřady fungují, kdo pracuje a kdo ne.
ANO by v hypotetických listopadových volbách získalo 82 poslaneckých mandátů, ODS by měla 29 poslanců, STAN 25 a shodně po 16 křeslech by ve Sněmovně dostali Piráti, SPD, Motoristé a KSČM.
O odměnách pro šéfa magistrátu rozhoduje primátor Svoboda z ODS. Ten pobírá měsíčně za práci ve vedení hlavního města 168 785 korun. Odměny ředitele magistrátu vycházejí na 185 tisíc korun měsíčně.
Čím víc se blíží sněmovní volby, tím víc stranám dochází, jakou alchymií je se na ně dobře připravit programově i personálně. K nejtěžším úkolům patří atraktivně seskládat kandidátní listiny.
Místostarosta Prahy 10 Pek uvedl, že rezignaci na funkci předsedy buňky a Kočího omluvu považuje za nedostatečné a podá žalobu. Kočí podle policie psal lidem z e-mailu podobnému tomu, jaký má Pek.
Nový předseda Pirátů dopředu avizoval, že se nezapojí do klání o křesla v Poslanecké sněmovně. Lídra tak bude muset nově opoziční strana teprve hledat.
„Strana se včera (v sobotu) vydala směrem, který mi není vlastní, a proto se naše cesty rozdělují,“ napsal v neděli Kolaja. Podobně jako on oznámili odchod na pirátském fóru i další.
Bývalému pražskému primátorovi a nynějšímu náměstkovi Zdeňku Hřibovi se podařilo prosadit i změnu stranických stanov, kterou podmiňoval své setrvání v čele Pirátů.
Piráti si zvolí nové vedení. O předsednický post se hlásí celkem šest kandidátů, mezi nimi už ale není dosavadní předseda Ivan Bartoš. Ten stranu s přestávkami vedl od roku 2009.
Přijetí nominací na místo předsedy nebo předsedkyně se konalo na pirátském online fóru, přičemž pomyslnou rukavici zvedlo celkem šest kandidátů. Největšími favority klání jsou Hřib a Wagenknecht.
Bývalý pražský primátor a nynější náměstek pro dopravu Zdeněk Hřib se uchází o post nového šéfa Pirátů. Spolustraníkům nabídne svou reformu vnitřního fungování strany a vizi, jak nalákat zpět voliče.
V září neuspěl s obhajobou senátního křesla, nyní se Lukáš Wagenknecht podruhé pokusí stát předsedou Pirátů. V lednu 2022 proti Ivanu Bartošovi neuspěl, nyní si věří více.
„Předseda by měl být někdo, kdo bude vnímat, že ve straně jsou různé proudy a bude s nimi hovořit,“ říká v rozhovoru pro iROZHLAS.cz a Radiožurnál senátorka a uchazečka o vedení Pirátů Adéla Šípová.
„Policie v nočních hodinách normálně funguje, v ulicích jsou například kvůli rvačkám a podobně, nyní budou moci vymáhat i toto nařízení. Maximální pokuta bude až 100 000 Kč,“ vysvětluje Zábranský.
Opozice se tváří, jako by vláda nemusela v uplynulých letech čelit energetické krizi a ruské agresi vůči Ukrajině, poskytnout přístřeší statisícům uprchlíků a vypořádat se s nebývale vysokou inflací.
„Velká část digitalizace probíhá v pozadí. Abychom neobíhali úřady my, ale data,“ říká ekonom Navrátil. „Ve státní správě máme tabulkové platy, které neodpovídají trhu práce,“ dodává Bláha.
„Zákon o sociálním bydlení bude upravovat to, aby se lidé v bytové nouzi mohli navracet zpět do standardního bydlení,“ vysvětluje šéfka platformy pro sociální bydlení.
Náměstek pražského primátora Zdeněk Hřib bude kandidovat na předsedu Pirátů. Uvedl to ve čtvrteční tiskové zprávě. Chce, aby Piráti byli liberální středovou stranou.
Někdo ty nuly a jedničky v eráru musí prosazovat, jinak možná budeme mít příští rok skvěle opravené stavební řízení, ale další projekty ustrnou a česká digitalizace bude nadále pouze šustit papírem.
„Věřím, že se k perfektnímu digitálnímu stavebnímu řízení dostaneme dříve, než za těch 12-18 měsíců,“ říká pro Radiožurnál šéf komory architektů Jan Kasl.
Ve vládě opticky posílí hnutí STAN, které získá uvolněné křeslo ministra pro místní rozvoj. A protože bude ministerstvo pro legislativu, které patřilo Pirátům, zrušeno, změní se poměr sil ve vládě.
„Podpoříme ty věci, které jsou přínosné pro občany v České republice, a proti těm, které by na ně dopadly negativně, budeme vystupovat,“ tvrdí končící předseda České Pirátské strany Ivan Bartoš.
„Já si to vykládám tak, že vláda vysílá signál, že jí na legislativě a kvalitě zákonodárství vlastně tolik nezáleží a nepotřebuje to,“ míní o konci postu ministra pro legislativu Zámečníková.
Strana slibuje být tvrdou, ale konstruktivní a férovou opozicí. „Nebudeme zavírat oči před tím, že vláda obchází nebo nedodržuje sliby,“ uvedla místopředsedkyně Pirátů Klára Kocmanová.
„Mám na stole změnu zákona o hospodářské soutěži i novelu Ústavy, kde jsou třeba zvyšovány kompetence Nejvyššího kontrolního úřadu vůči České televizi a podobně,“ říká Šalamoun o své agendě.