Platný hlas zvyšuje šance vašeho kraje na větší počet poslanců
Volební týden je tu, úřady už rozvážejí volební lístky. Z tiskárny putují lístky na úřad a ten je posílá voličům a komisím. Lidé by je měli mít ve schránkách nejpozději ve čtvrtek. A jak se započítá váš hlas, až ho vhodíte do urny, tedy jak se přepočítají hlasy na mandáty?
Poměrné zastoupení znamená, že strany získají křesla ve sněmovně podle platných hlasů. Nejdřív statistici spočítají, kolik hlasů platí v celém Česku a v jednotlivých krajích. Pak se rozhodne, kolik poslanců bude mít každý ze 14 krajů ve sněmovně. V praxi to funguje tak, že platným hlasem zvyšujete šance svého kraje na víc poslanců.
„Počty poslanců v jednotlivých krajích jsou určeny podle počtu odevzdaných hlasů, takže samozřejmě platí úměra, že čím více je odevzdaných platných hlasů, tím více poslanců má kraj v poslanecké sněmovně,“ říká Jiří Prox z Českého statistického úřadu.
„Druhý krok je zjištění, které strany se budou účastnit rozdělování mandátů, to znamená, které strany postoupí do takzvaného skrutinia. Tady je stanovená pětiprocentní klauzule, čili každá strana, která v rámci republiky dosáhne alespoň pěti procent z celkového počtu platných hlas, postupuje a účastní se procesu rozdělování.“
Pět procent máme zafixovaných. Mandáty mezi strany se ale rozdělují v rámci krajů - d'Hondtovou metodou. Je známé, že posiluje velké na úkor menších.
Takže když chcete být poslancem třeba v nejmenším Karlovarském kraji, musíte se tam dostat odhadem přes 10 procent. A to by byl pro malé strany skoro zázrak.
Z minulých voleb jsou také známé případy, že vstup poslance do parlamentu může ovlivnit jenom několik desítek hlasů navíc.