Pro pozměňovací návrh, který tuto novinku zavádí, hlasovalo 148 poslanců napříč sněmovními kluby. Výjimkou byl klub SPD, jehož šestnáct přítomných poslanců hlasovalo proti návrhu.
Návrh ve svých důsledcích kriminalizuje porušení již nyní v principu platného zákazu zveřejňovat informace z přípravného trestního řízení tam, kde na jejich zveřejňování není veřejný zájem.
Pro zákon hlasovalo 102 poslanců z řad vládní koalice a opozičních Pirátů. Koalici podpořil i nezařazený poslanec Ivo Vondrák původně zvolený za ANO. Opoziční ANO a SPD hlasovaly proti.
„De facto to nebylo předkládáno, abychom o tom diskutovali, ale bylo nám to předloženo jako hotová věc,“ kritizuje v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu Zdeněk Pištora, místopředseda Svazu měst a obcí.
Ve Sněmovně vzniká novela, která by měla novinářům omezit možnost zveřejňovat jména podezřelých a stíhaných osob. Netýkala by se politiků a případů ve veřejném zájmu.
Důvodů pro prodloužení lhůty je hned několik. Jedním z nich je fakt, že žen, které o kompenzaci zažádaly, bylo namísto předpokládaných asi 400 nakonec víc než 2000.
Není žádný důvod nepověřit po podzimních volbách sestavením vlády někoho, kdo bude nejen vítězem voleb, ale dokáže také jednoznačně získat podporu ve Sněmovně, řekl také Petr Pavel.
V tomto volebním období už poslanci a poslankyně jednali po 21. hodině víckrát než za předchozí tři období dohromady. Poslechem projevů tráví 39 hodin měsíčně, dvakrát víc než za Nečasovy vlády.
Volby do Poslanecké sněmovny by na konci března vyhrálo hnutí ANO se ziskem 35,8 procenta hlasů. Druhou koalici Spolu by volilo 20,9 procenta lidí. Hnutí STAN by mělo 10,3 procenta.
„Když se podíváme na to, co se děje kolem nás a jak se vyvíjí bezpečnostní situace ve světě, tak si rozhodně nemůžeme dovolit téma obrany jakkoliv zlehčovat, znevažovat nebo znehodnocovat,“ míní.
„Když jsem přicházela do politiky, což byla raná 90. léta, tak pro nás to, jak dlouho ve Sněmovně budeme sedět, vůbec nebylo téma,“ říká bývalá místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Petra Buzková.
Do Sněmovny by se dostalo 7 subjektů. Vyhrálo by hnutí ANO se ziskem 33,7 procenta hlasů. Druhá by skončila koalice Spolu se 17,3 procenta a třetí Starostové s 10,6 procenta.
Předsednictvo hnutí ANO v pátek na návrh krajské organizace vyloučilo šéfa zastupitelského klubu v Praze 7 Martina Suchánka kvůli incidentu se zbraní ve Sněmovně.
Stížnost směřovala proti rozsudku Městského soudu v Praze, který loni zrušil usnesení, jímž Sněmovna kvůli údajnému střetu zájmů Daniela Köppla odvolala.
„Ve smyslu příslušných bezpečnostních směrnic platí zákaz vstupu osob se zbraněmi do Sněmovny s výjimkou příslušníků policie,“ zdůraznil sněmovní kancléř Martin Plíšek.
„Důležité je, že nebude zneužita, protože se našla,“ komentovala situaci poslankyně Helena Válková (ANO), podle níž by ale se zbraní do Sněmovny nikdo chodit neměl.
U západních sousedů v neděli těsně pohořela FDP i Spojenectví Sahry Wagenknechtové. Místo předpokládaných osmi stran tak získalo poslance jen šest formací, což se odráží v přerozdělení křesel.
Ministerstvo průmyslu loni v létě dostalo na „zajištění personální stability“ 37 milionů. Kancelář Senátu od nového roku zase 8 milionů, protože jejich zaměstnanci brali méně než ti ve Sněmovně.
Nový pevný termín schválila Sněmovna na návrh předsedy poslanců STAN Josefa Cogana, který jej zdůvodnil obstrukcemi opozice zejména při závěrečném kole projednávání novely.
Řada starostů v oblasti dlouhodobě upozorňuje na to, že už nyní je turistická návštěvnost regionu na hranici únosnosti a vyhlášení parku by ji mohla ještě zvýšit.
„Strach vzbuzují migranti z Afriky a muslimského původu, ne naše kampaň,“ okomentoval Okamura své trestní stíhání. Billboardy hnutí SPD podle něj s rasismem neměly nic společného.
Policie podezírá Okamuru z podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo z omezování jejich práv a svobod. Plakáty podle ní měly rasistický nebo xenofobní podtext.
Podle Samuela Galana z PAQ Research jsou v návrhu špatně nastavená pravidla pro lidi v oddlužení. Ministr Marian Jurečka (KDU-ČSL) ale superdávku označuje za motivační.