Po 27 letech končí Kynštetr ve funkci kancléře Poslanecké sněmovny. Nahradí ho Morávek
Poslanecká sněmovna bude mít nového kancléře. Bude jím nynější ředitel kabinetu předsedy dolní komory Jan Morávek. Ve funkci střídá Petra Kynštetra, který končí na vlastní žádost po 27 letech.
Do konkurzu na nového kancléře se přihlásilo v řádném termínu 17 uchazečů. Jeden z nich odstoupil, dalšího komise vyřadila už dřív pro nesplnění formálních požadavků. K osobnímu pohovoru komise pozvala sedm uchazečů, kteří vzešli z výběru jednotlivých členů.
Komise navrhla předsedovi Poslanecké sněmovny Janu Hamáčkovi (ČSSD) dva finalisty. Druhá v pořadí byla podle něho ředitelka sněmovního bezpečnostního útvaru Kateřina Bartošová.
Median: sněmovní volby mladé nelákají. O výběru poslanců by rozhodovalo 58 procent Čechů
Číst článek
Vedoucí kanceláře Poslanecké sněmovny, kancléř, zodpovídá za její chod. A to jejímu předsedovi, v současnosti tedy Hamáčkovi. Kancelář se stará třeba o organizační a technické zabezpečení sněmovny nebo o poslanecké kluby i poslance.
Řeší i praktické věci, jestli budou mít poslanci dostatek kanceláří, nebo jestli jsou prostory v dobrém stavu. Takhle mluvil Petr Kynštetr na podzim roku 2013, krátce po volbách, kdy se do sněmovny dostalo víc stran než při těch předchozích. „Více stran sice znamená stejně poslanců, ale více poslaneckých klubů. Takže jsme museli tuto záležitost vyřešit. Myslím, že se nám to podařilo. ‚Rekonstrukční práce' jsme stihli, ještě doděláváme některé detaily, malování menších místností a tak dál. Pomalu začíná parlamentní ruch," řekl Radiožurnálu před čtyřmi lety.
Kynštetr vedl sněmovní kancelář dlouhých 27 let. Hospodářské noviny o něm psaly v roce 2010, že Kynštetr pracoval už pro komunistické poslance za minulého režimu. A to od roku 1983, kdy začal pracovat v kanceláři tehdejší komunistické České národní rady. Vydržel tam až do revoluce a pak se stal tedy kancléřem Poslanecké sněmovny.
Hospodářské noviny před sedmi lety také připomněly, že na konci devadesátých let měl Kynštetr poměrně velký problém. Dokonce ho vyšetřovala policie. Šlo o dvoumiliardovou rekonstrukci sněmovních paláců. Kynštetr ji tehdy zadal firmě bez výběrového řízení. Podle Nejvyššího kontrolního úřadu kancléř zbytečně utratil desítky milionů. Poslanci se ho ale zastali. A policisté poté kauzu odložili s tím, že prý byla příliš nejasná a komplikovaná.