Počet ghett roste. Vláda připravila pro obce návod, jak mají problémy řešit
Chudinských domů, ulic a čtvrtí v Česku přibývá. Vláda proto pro města a obce připravila návod, jak mají problémy v ghettech a sociálně vyloučených lokalitách řešit. Návod se týká vzdělávání, zaměstnanosti, sociálních služeb či prevence kriminality. Informoval o tom premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD po setkání s lidmi ze samospráv.
„Podle výzkumů za posledních několik let v České republice přibylo sociálně vyloučených lokalit a přibylo obcí, ve kterých jsou sociálně vyloučená místa, kde máme problém z hlediska vzdělávání, kde máme problém z hlediska zaměstnanosti, kde máme problém i z hlediska kriminality nebo otázky bydlení lidí v těchto místech,“ uvedl Sobotka.
Počet ghett se podle analýzy ministerstva práce a sociálních věcí za posledních deset let zdvojnásobil. Ve více než šesti stovkách lokalit žije 115 tisíc lidí.
Většinou jde o nezaměstnané, kteří mají vysoké dluhy, nízké vzdělání a pobírají dávky. Nejvíce obcí s vyloučenými lokalitami je v Ústeckém kraji. „Konečně jsme slyšeli určité konkrétní kroky. Od slibů vidíme krok dál a všichni se strašně moc těšíme, aby to bylo i reálné a hmatatelné,“ shrnula dnešní setkání s ministry primátorka Děčína za ANO Marie Blažková.
Na otázky, jak nepříznivému trendu ghett čelit, odpovídal v ČRo ředitel Agentury pro sociální začleňování Radek Jiránek
I když je ghett více, zmenšují se. Lidé se také v posledních letech stěhují do odlehlejších a menších míst. Tam ale stěží najdou práci, nemají v dosahu školy a chybějí zde neziskové organizace a sociální pracovníci.
„Čím menší obec, tím méně sil a nástrojů na to, aby mohla s tímto fenoménem bojovat. Ve větších městech se problém utlumuje a stěhuje se do menších měst až do malých obcí,“ upozornil v Ranním interview Radiožurnálu ředitel Agentury pro sociální začleňování Radek Jiránek.
Nová koncepce sociálního bydlení
Vláda nově schválila koncepci sociálního bydlení. Lidé bez přístřeší nebo v ohrožení zdraví a života podle ní mají dostat krizové byty. Neziskové organizace si podobu návrhu pochvalují.
Setkání s ministry na téma problémů sociálního vyloučení se zúčastnila i primátorka Děčína za ANO Marie Blažková
„Koncepce jasně říká, co by měly dělat obce, co by měl dělat stát, co ministerstvo, co úřad práce, jak by v tom fungoval dávkový systém,“ potvrdil Vít Lesák z nevládní organizace Platforma pro sociální bydlení.
„Mnoho obcí, které se snaží vyřešit bytovou politiku, tak jasně potřebují od státu vědět, s čím můžou počítat, na co budou peníze, co stát po nich chce, a co naopak nechce. Tohle přesně ta koncepce navrhuje – jednoznačná vodítka pro obce a docela výraznou podporu,“ dodal Lesák.
Konkrétní pravidla pro pomoc je třeba upravit v zákoně, aby každý věděl, na co má nárok. „Bude tam nárok na sociální bydlení. To znamená, po splnění určitých kritérií budu mít nárok na to, abych mohl v krizovém bytě bydlet. Druhá stránka pomoci musí směřovat od státu směrem k obcím, aby obce měly dostatek finančních prostředků na zřizování takových bytů,“ dodal Radek Jiránek.
Vládní agentura pro sociální začleňování také chystá projekt, kam se má zapojit sedm desítek měst. Z evropských fondů by podle ministra Jiřího Dienstbiera z ČSSD mohly čerpat na své projekty až deset miliard korun.
Počet ghett se od roku 2006 zdvojnásobil, žije v nich až 115 tisíc lidí
Číst článek