Smažené artyčoky (Carciofi alla Giudia) jsou skvělým příkladem toho, jak židovské komunity dokázaly využít i to, co bylo považováno za odpad. Tento pokrm se stal symbolem židovské kuchyně v Itálii.
Praga bylo místo, kde ještě nedávno nebylo výjimkou, že třicátníci nikdy nebyli na druhé straně Visly, tedy v centru Varšavy. Celý jejich život byl spojený se zchudlou, vždy trochu zapomenutou čtvrtí.
Lidé v Polsku si ve středu připínají na oblečení žluté narcisy. Jde o symbol protinacistického povstání Židů ve varšavském ghettu. Vypuklo přesně před 80 lety.
„Když si to člověk znovu prožije, tak to nic příjemného není. Hlavně, když máte pocit, že se toho za těch 20 nebo 30 let moc nezměnilo,“ říká Banga o své nové knize Skutečná cesta ven.
Končí desítky vesnických obchodů, informují Hospodářské noviny. A v Česku je podle Deníku více než 600 ghett. Více se dočtete ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Z prvního transportu přežilo něco málo přes sto lidí, z druhého pouhých 19. Z posledního transportu, který odjel z Terezína do Lotyšska na konci srpna 1942, nikdo.
„Přišla jsem jedním z prvních transportů. Bylo mi 12,“ Helga Hošková Weissová strávila v terezínském ghettu téměř tři roky. Na podzim 1944 ji spolu s rodiči nacisté deportovali do tábora Osvětim.
Historička Anna Hájková o své knize Poslední ghetto: Každodenní historie Terezína v rozhovoru pro Radio Prague International říká, že ji zajímala hlavně společenská hierarchie ghetta.
Dopisy, úřední dokumenty, ale i různé další předměty našel v sutinách na půdě majitel domu. Historici je považují za výjimečné právě tím, že pochází přímo z Terezína a je jich velké množství.
„Prostorové rozmístění sociálně vyloučených lokalit na úrovni obcí s rozšířenou působností je od roku 2015 relativně stabilní. Kritická zůstává situace v Karlovarském a Ústeckém kraji,“ uvádí zpráva.
Během povstání v roce 1943 přišly o život tisíce Židů; Rotem mnohým obyvatelům ghetta pomohl uprchnout kanalizací. Premiér Benjamin Netanjahu řekl, že Rotemův příběh s Izraelci zůstane navždy.
„Média ne tím, ‚co‘ přinášejí, ale spíše ‚jak‘, velice významně modifikují emoční postoje. Vyvolat emoce lze velmi snadno, dokonce je někdo vyvolává uměle,“ řekl Cyril Höschl v pořadu Leonardo Plus.
26:16
Praha||Veronika Sedláčková, ert|Společnost|Pro a proti
Nemovitosti v Česku vlastní jen čtyři parlamentní strany, píše deník E15. A stále více českých měst vyhlašuje na svém území ghetta, informují Hospodářské noviny. Více v přehledu tisku Radiožurnálu.
Do knih zabývajících se dějinami holokaustu se nejspíš zapíše nové jméno. Polskému diplomatovi Aleksanderu Ładośovi a jeho tajné skupině se před holokaustem podařilo zachránit téměř 400 židů.
Radnice Ostravy-Vítkovic chystá demolici domů v bývalé dělnické kolonii, která se proměnila ve vyloučenou lokalitu. Rozkradené trosky bez oken, dveří i střech muselo město nejprve za asi čtyři miliony vykoupit. Likvidace bude stát skoro jednou tolik. Na dotaci určenou pro odstranění podobných nefunkčních objektů Vítkovice nedosáhly, protože nemohou splnit podmínku náhradní výstavby. Podle územního plánu tam má vést tramvajová trať.
Chudinských domů, ulic a čtvrtí v Česku přibývá. Vláda proto pro města a obce připravila návod, jak mají problémy v ghettech a sociálně vyloučených lokalitách řešit. Návod se týká vzdělávání, zaměstnanosti, sociálních služeb či prevence kriminality. Informoval o tom premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD po setkání s lidmi ze samospráv.
Vyloučená lokalita téměř v centru Brna v sobotu ožila kulturou. Konal se tu multižánrový festival Ghettofest, který lákal návštěvníky na cirkusové představení, divadlo, hudbu a ochutnávku kulinářských specialit.
V Brně začíná už třetí ročník přehlídky Ghettofest. Jejím cílem je bojovat proti předsudkům a pomyslným i reálným ghettům. Na návštěvníky čeká množství akcí, které podporují komunitní život. Veřejnosti se výjimečně otevře i bývalá věznice v ulici Cejl. Právě v této lokalitě se snaží pořadatelé propojit obyvatele takzvaného brněnského Bronxu se zbytkem Brňanů.
Počet takzvaných vyloučených lokalit se za posledních devět let v Česku zdvojnásobil. Zatímco v roce 2006 bylo chudinských domů, ulic a čtvrtí kolem tří stovek, loni jich existovalo už 606. Ghetta jsou ve 297 městech a obcích, žije v nich až 115 tisíc lidí. V roce 2006 to bylo 80 tisíc. Ukázala to aktuální analýza sociálně vyloučených lokalit, kterou pro ministerstvo práce vypracovala po devíti letech znovu společnost GAC.
Dvě desítky děti z okolí brněnské ulice Cejl se každý týden scházejí v místní základní škole a spolu s lektory tam nacvičují dětskou operu Brundibár. Ta byla poprvé uvedena před víc než 70 lety v Terezíně v tamním ghettu. A stejně tak se říká dnes i sociálně vyloučené lokalitě v Brně, odkud většina malých zpěváků pochází. I proto se autoři projektu rozhodli operu uvést pod názvem Brundibár z ghetta.
Nové ghetto vzniká v severočeském Varnsdorfu. Plní se lidmi, kteří opouštějí městské ubytovny poté, co vedení města zpřísnilo podmínky bydlení. Lidé tak odcházejí do Kovářské ulice, kde majitelé bytovek přijmou každého, kdo pobírá sociální příspěvky na bydlení.
Dětskou operu Hanse Krásy Brundibár dnes představí děti a dospívající z Plzně a německého Řezna. Dílo, které se stalo v terezínském ghettu jedním z mála zdrojů radosti, nazkoušely Základní umělecká škola Bedřicha Smetany a Sing- und Musikschule. V září výslednou inscenaci představily v Řezně, dnes bude ve Velkém divadle plzeňská premiéra.
Obyvatelé Červeného Újezdu na Teplicku a okolních obcí se obávají vzniku ghetta v bývalém uprchlickém táboře. V posledních týdnech se tam nastěhovalo několik chudých rodin. Soukromý majitel přitom ještě na stavební úřad nedoložil kolaudaci a hrozí mu pokuta a zákaz činnosti. Vzniku ghetta by mohl předejít nový územní plán.
Proces s László Csatárym, obviněným z válečných zločinů, bude v Maďarsku pokračovat. Tamní nejvyšší justice to nařídila budapešťskému soudu, který projednávání případu zastavil přesně před měsícem. 98letý Csatáry před soudem stane zřejmě na podzim.
Jen co se z ostravského ghetta Přednádraží začali stěhovat starousedlíci, obsadili jejich dům nezvaní hosté - bezdomovci a sběrači kovů, kteří se okamžitě pustili do rozebírání domu. Skutečnost, že tam stále ještě žijí dvě rodiny, které stěhování teprve čeká, jim nijak nevadí.