Počet telefonních budek klesá kvůli nezájmu volajících

Volat z telefonních budek je pro mnohé už staromódní přežitek. Téměř každý vlastní mobilní telefon. Přesto ale tahle služba přežívá.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

telefonní budka

telefonní budka | Foto: Marián Vojtek

Po celé republice funguje přes 16400 veřejných telefonních automatů. Jejich počet postupně klesá, jak se snižuje zájem o volání z budek.

Hlavně v posledních dvou letech počet i délka volání rapidně klesá. Záleží samozřejmě na lokalitě, říká ředitelka odboru regulace telekomunikačních činností Českého telekomunikačního úřadu Hana Hankiewiczová:

„Tam, kde je automat vhodně umístěn, například poblíž nádraží, tak tam ten provoz v některých, ale ve výjimečných případech, by ekonomicky ospravedlňoval zajištění služby veřejného telefonního automatu. Ale v převážné většině automatů je provoz zanedbatelný, pohybující se řádově maximálně ve stovkách minut za rok.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O telefonních budkách natáčel redaktor ČRo Nikola Bojčev

I přes klesající zájem ale stát považuje dostupnost telefonních služeb za jednu z priorit, proto 5600 veřejných telefonních automatů funguje v rámci takzvané univerzální služby. Tu jako povinnost zajišťuje společnost Telefónica.

Dnes jsou veřejné telefonní automaty povinně v každé obci do 5 tisíc obyvatel. Tahle praxe se ale za rok podle všeho změní.

„Podle nového rozhodnutí je navrženo, že v obcích od 2 do 5 tisíc obyvatel bude povinně poskytován veřejný telefonní automat pouze v případě, že v těchto obcích nebude dostupný signál ze žádných mobilních operátorů. Pro obce do 2 tisíc obyvatel bude zachována stávající lokalizace veřejných telefonních automatů,“ říká Hankiewiczová.

Stát hradí firmě čisté náklady

Každá povinnost něco stojí. Stát proto Telefónice za nekomerční provozování telefonních automatů hradí takzvané čisté náklady, a to až do výše 45 milionů korun ročně.

Nemálo peněz společnost vynaloží na odstraňování následků práce vandalů. A někdy se jedná skutečně o kuriózní situace, jak popisuje Luděk Kábele, manažer pro veřejné telefonní automaty společnosti Telefónica:

„Vypozorovali jsme přímou závislost při vysílání Večerníčku s Machem a Šebestovou a trhání sluchátek z našich automatů v zápětí, co Večerníček s Machem Šebestovou je v televizi.“

Každý veřejný telefonní automat má originální telefonní číslo, díky čemuž má Telefónica jasný přehled o provozu:

„Máme informace o všech budkách, o provozu z každého automatu, stejně tak evidujeme veškeré náklady na údržbu a správu automatů. To je jeden aspekt při rozhodování a druhý je potřeba mít automat na konkrétním místě,“ dodává Kábele.

Zrušit budku, nebo přijít s novými službami?

Zrušit telefonní budku ale není nijak jednoduchý proces. Společnost mimo jiné zjišťuje potřeby obce nebo městské části a tamních obyvatel. Záleží i na tom, jak nákladná by byla demontáž.

Například zrušit telefonní automat v pražském Národním divadle by vyšlo na statisíce jen kvůli tomu, že přístroj je připevněný k mramorovému obložení zdiva, a to se Telefónice samozřejmě nevyplatí. Otázkou tedy zůstává, jak zvýšit zájem lidí o telefonní budky. Možností jsou nové služby. A některé už prý testují.

Nikola Bojčev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme