Podle Lišky je cizinecká policie nejvíce zkorumpovaná
Výrokem, že cizinecká policie patří k nejzkorumpovanějším složkám státní správy, rozpoutal předseda Strany zelených Ondřej Liška zajímavou diskusi. Proti tvrzení se okamžitě ohradil ředitel této policejní složky, Vladislav Husák. Pravdou zůstává, že o korupci v řadách cizinecké policie se mluví už dlouho. Konkrétních případů bylo ale prokázáno poměrně málo.
Ondřej Liška má za to, že důkazů o zkorumpovanosti cizinecké policie je přehršel. Neukazují ale podle něj na selhání jednotlivce, nybrž systému.
Záznam diskuze moderované Věrou Sedláčkovou s předsedou Strany zelených Ondřejem Liškou a ředitelem cizinecké policie Vladislavem Husákem.
"Nechci se dotknout žádného poctivého policisty. Ale když se podíváme třeba na karlovarskou kauzu dvou policistek, přistižených při korupčním jednání, tak jejich obhájce argumentoval u soudu tím, že to prostředí samo je korupční. Stát to vlastně potvrdil jak svým rozsudkem na samé nejnižší hranici možné sazby, tak tím že této námitce vyhověl," říká Liška.
Ředitel cizinecké policie Vladislav Husák se proti tomuto tvrzení rázně ohrazuje: "Je pravda, že v loňském roce bylo odsouzeno šest členů cizinecké policie, ale je to z celkového počtu 334 případu. Což si myslím, že je zanedbatelné množství. Podíváme-li se na seřazení jednotlivých služeb, tak cizinecká policie s šesti odsouzenými policisty je na posledním místě."
Podle Lišky je ale problém už i v počtu příslušníků cizinecké policie. Z celkového stavu 45.000 policistů jich 10 procent patří k cizinecké policii, zatímco samotných cizinců není ani 5 procent obyvatelstva. "Z toho vyplývá, že cizincům se u nás věnuje dvojnásobný počet policistů než našim občanům," podotýká předseda Zelených.
'Cizinecký zákon se musí zásadně změnit'
Vladislav Husák na tento výrok kontroval pouze argumentem, že před vstupem do schengenského prostoru a tedy zrušením hraničních přechodů měla cizinecká policie osm tisíc členů, což bylo jednou tolik, než dnes. Nutnost tolika pracovních míst dále nespecifikoval jinak, než že cizinecká policie občas potřebuje řešit i případy český občanů.
Ondřej Liška si podle svých slov uvědomuje, že za posledních několik let prošel cizinecký zákon asi 20 novelizacemi. Přesto ale dodává, že se zákon musí zásadně změnit, zmodernizovat: "Musí být eliminován prostor pro libovůli tak, aby došlo k nějakému narovnání poměrů."
Podle Husáka však prozatím stačí opatření, navržená protikorupční komisí cizinecké policie. Příkladem může být rozdělení práce při žádosti o prodloužení pobytu. Případ totiž prý neřeší jen jeden policista, povinnosti jsou rozděleny mezi více příslušníků. Vladislav Husák tvrdí, že toto opatření zamezuje podplácení konkrétního policisty.
Za další funkční návrh považuje stavební úpravy: "Kanceláře fungují na takzvaném systému 'openspace'. To znamená, že jednotlivá pracoviště jsou kvůli diskrétnosti několik metrů od sebe, ale nejsou oddělena stěnou. Je tak vidět, co se na kterém pracovišti děje. U starších budov, kde nelze provádět stavební úpravy tohoto rázu, instalujeme alespoň prosklené dveře."