Podle odbornice na extremismus neonacistek v Česku přibývá

Otřepané představy o tom, jak vypadají neonacisté, vzaly nejpozději po včerejšku za své. Mezi nadělanými chlapy v bomberech a okovaných botách se už prosazují i ženy a nejsou to nijak ojedinělé případy. Detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu jich obvinili 15, a to z podpory a propagace neonacistického hnutí Resistance Women Unity. Pořádaly akce extrémistů, šířily propagační materiály a sbíraly peníze na podporu zatčených ‚soukmenovců‘.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace neonacistů v Novém Bydžově

Demonstrace neonacistů v Novém Bydžově | Foto: Filip Jandourek

„Naši detektivové viní tuto skupinu žen z toho, že jako členky neregistrovaného neonacistického hnutí Resistance Women Unity se podílely celkem ve 13 případech na organizaci, personálním a materiálním zajištění a uspořádání různých akcí propagujících toto hnutí, na výrobě a distribuci materiálů, propagujících toto hnutí. Tato propagace měla probíhat zejména v průběhu akcí, pořádaných pro příznivce krajně pravicové, extrémistické scény. Pozvánky a reporty z těchto akcí pak měly zveřejňovat na veřejně přístupných internetových stránkách,“ říká Pavel Hanták, mluvčí ÚOOZ.

Získané peníze údajně použily na podporu lidí podobného smýšlení, takzvaných Prisoners of War. Na jejich podporu při trestním řízení, na jejich obhajobu, rodiny.

Policii na jejich stopu přivedlo vyšetřování sítě pravicových extrémistů, kteří jsou mimo jiné podezřelí i z přípravy teroristického útoku. Po zátahu z roku 2009 bylo obviněno 18 pravicových extrémistů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tématu mluvili na Rádiu Česko Pavel Hanták, mluvčí ÚOOZ a právnička a ředitelka společnosti In Iustitia Klára Kalibová

„Z těchto případů vyvstaly nové skutečnosti, kterými jsme se zabývali odděleně. Výsledkem je současné trestní stíhání,“ uvádí Hanták.

Ženy jsou stíhány na svobodě. „Nebyly zde pro nás důvody, abychom žádali o vazební stíhání. Svědky určitě obviněné ovlivňovat nemohou,“ dodává mluvčí ÚOOZ.

Už i děti

„Z hlediska širšího vnímání neonacistické scény v České republice je to významný případ. Jde o první skupinu žen, která byla takovýmto způsobem rozkryta a obviněna. Ženy neonacistky se nicméně v tom neonacistickém hnutí vyskytují již od 90. let,“ vysvětluje právnička a ředitelka společnosti In Iustitia Klára Kalibová.

Od roku 2006 se podle Kalibové kvalita neonacistických žen výrazným způsobem posouvá především v tom, že vzniká vlastní organizace, která má vlastní náplň, řeší vlastní úkoly:

„Předtím ženy v neonacistickém hnutí vystupovaly, až na výjimky, v rolích partnerek svých mužských protějšků.“

V hnutí jsou nyní vychovávány již malé děti. Založení ženské organizace je podle Kalibové projevem emancipace žen v neonacistickém hnutí.

„Počet žen ochotných pracovat pro neonacistické hnutí v posledních pěti letech narůstá. Je otázka, co s tím udělá právě toto stíhání,“ dodává Kalibová s tím, že policejní zásahy vůči neonacistickému hnutí jsou schopny do značné míry hnutí paralyzovat, nicméně je to vždycky otázka dočasná.

Tomáš Pavlíček, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme