Podle premiéra Petra Nečase jsou sKarty trojnásobně předražené
sKarty jsou až trojnásobně předražené. V rozhovoru pro Hospodářské noviny to řekl premiér Petr Nečas. Podle předsedy vlády na kartách vydělává už jen firma, která dodává platební systém pro Českou spořitelnu. Nečas prohlásil, že karta se dá pořídit za 80 korun, firma Monet+ ji dodává za trojnásobek.
Úřadu práce ani samotné bance prý tento projekt žádný užitek nepřináší. Je to buď politikaření ze strany TOP 09, nebo je za tím něco většího, řekl k ceně sKarty premiér a šéf ODS Petr Nečas Hospodářským novinám. Ministerstvo práce a sociálních věcí odmítlo premiérovo vyjádření komentovat.
„Jako mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí nemohu komentovat prohlášení pana premiéra a ani smluvní vztahy České spořitelny,“ řekla mluvčí úřadu Štěpánka Filipová.
Hostem Radiožurnálu byl Jaromír Drábek, bývalý ministr práce a sociálních věcí a místopředseda TOP 09
Ministryně Ludmila Müllerová z TOP 09 se dnes k premiérovým obviněním vyjadřovat nebude. Nečasova slova odmítá i Česká spořitelna. Podle mluvčího Jana Holinky splňuje karta specifické požadavky a nedá se srovnávat s běžnými kartami. 240 korun je sazebníková cena za náhradní kartu.
„Sazebníková cena odráží další náklady, například distribuci karty od výrobce na kontaktní pracoviště práce, tisk a zaslání pinu,“ vysvětlil Holinka.
Proti Nečasovu tvrzení se ohrazuje i bývalý ministr práce a sociálních věcí a místopředseda TOP 09 Jaromír Drábek.
„Nevím, kde pan premiér vzal ty údaje. Já o obchodním vztahu mezi Českou spořitelnou a dodavatelem karet samozřejmě nic nevím. To, kde a jak si objednává Česká spořitelna výrobu karet či zda si je vyrábí sama, to není věcí ministerstva ani státu,“ říká Drábek a pokračuje:
„Ministerstvo to zajímalo z jediného pohledu, a to je vydání karty při tom, když ji někdo ztratí nebo zničí. Je ceníková položka na to, jakým způsobem uhradí klient, který zavinil poškození nebo ztrátu karty, vydání nové karty. Tam je podobně jako u občanského průkazu stanovena cena za vydání. Tu základní kartu ve všech případech vydává úřad práce zdarma a spořitelna ji dodává státu bez jakéhokoli poplatku.“
Drábek: Projekt je úspěšný a funguje
Drábek nesouhlasí ani s tím, že by z celého projektu neměl prospěch nikdo kromě dodavatelské firmy. „Systém je nastavený tak, aby státu odpadly náklady s rozesíláním sociálních dávek. To se podařilo. Myslím, že dnes už nikdo nemůže zpochybnit, že systém jak po technické stránce, tak po stránce úspor státu funguje,“ tvrdí Drábek a vysvětluje:
„Protože stát skutečně neplatí za distribuci dávek prostřednictvím sKarty ani korunu. Samozřejmě pokud se zvedají hlasy, jako že se musí pořídit čtečky a že se o to musí starat zaměstnanci, tak to by se o výplatu dávek museli starat stejně. I jiná technologie by něco stála.“
Názor TOP 09 na budoucnost sKaret je podle exministra jasný. „Ten projekt stojí na správných základech, je samozřejmě potřeba doladit a dopracovávat věci, které v jeho průběhu vyvstávají. Základní cíl, zlevnit proces vyplácení dávek pro stát a zároveň rozšířit možnosti klientů, jak čerpat finanční prostředky, je dnes prokazatelně splněn, pokud čtvrt milionu lidí tento způsob využívá,“ uzavírá Drábek.