Podle Zaorálka ÚSTR zneužívá informace jako StB

Místopředseda sociální demokracie Lubomír Zaorálek dnes obvinil odcházejícího ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů Pavla Žáčka, že zneužil svého přístupu k informacím, které kompromitují nového ředitele, historika Jiřího Pernese. Ten zatajil, že navštěvoval Večerní univerzitu marxismu-leninismu a údajně byl také kandidátem na spolupracovníka státní bezpečnosti.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lubomír Zaorálek

Lubomír Zaorálek | Foto: Petra Čechová

Zaorálek své obvinění zakládá na tom, že Žáček je jediný, kdo má přístup k takovým informacím: "Informace o tom, kdo byl kandidát nebo důvěrník, jsou právě v archivu, který spravuje Ústav pro studium totalitních režimů. To znamená, že Pavel Žáček má monopol na tyto informace." Pavel Žáček ale prohlásil, že ústav postupuje podle platných zákonů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O Ústavu pro studium totalitních režimů mluvil v pořadu Stalo se dnes místopředseda sociální demokracie Lubomír Zaorálek.

Podle místopředsedy ČSSD je zarážející, že se kompromitující informace objevily až poté, co Žáček neuspěl v konkurzním řízení na ředitele ústavu: "Že se potom, co Pavel Žáček neuspěl v konkurzu na ředitele, objevují informace v médiích, že Jiří Pernes, ten kdo ho porazil, byl kandidátem tajné spolupráce, tak to mi připadá nesmírně podezřelé."

Své podezření navíc Zaorálek dokládá i případy z minulosti. "Pavel Žáček už dodával informace podle toho, jak se to hodilo. Mám na mysli třeba to, když pohotově přišel s informacemi o tom, že bratři Mašínové připravovali atentát na prezidenta nebo Klementa Gottwalda."

Podle Zaorálka teď hrozí, že se Ústavu pro studium totalitních režimů stane nástrojem politického boje: "Tento ústav měl být nástrojem odhalování minulosti nebo snahy pochopit minulost a místo toho se stává nástrojem politického boje."

"Mně připadá, že ústav dělá to samé, co dělala státní bezpečnost, která pracovala s informacemi o lidech podle toho, jak se jí to hodilo, a používala informace jako zbraň. Jestli má tento ústav fungovat stejně, tak nemá nárok na existenci," dodává Zaorálek.

Místopředseda ČSSD nakonec ale neřekl, zda se budou sociální demokraté snažit někdy v budoucnu ústav zrušit. Zpochybnil ale jeho vznik, který ČSSD nepodporovala. Podle Zaorálka by politici neměli rozhodovat o vědeckém bádání.

Martin Dorazín, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme