„Kolegové z oddělení vzdělávání zaváděli skutečně inovativní metody takzvané badatelské výuky,“ říká pro Radiožurnál Světlana Ptáčníková, bývalá ředitelka Archivu bezpečnostních složek.
Dvacet osobností, které zasloužily o boj s nacistickou a komunistickou totalitou, dostane od Ústavu pro studium totalitních režimů vyznamenání. Pamětní medaile nese jméno zesnulého disidenta a polistopadového politika Václava Bendy. Úřad ocení lidi i posmrtně.
Nový ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) Daniel Herman vybral do funkce svého prvního náměstka historika a šéfa odboru zkoumání Jana Kalouse. Herman to řekl ve vysílání Rádia Česko.
5:19
|Igor Maňour, Lucie Husárová 1, Václav Sochor, ak|Zprávy z domova
Daniel Herman dnes začne úřadovat v čele Ústavu pro studium totalitních režimů. Rada instituce ho minulý týden vybrala z devíti zájemců a nový ředitel prohlásil, že se chce soustředit především na stabilizaci úřadu.
Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) stále nemá svého ředitele. Zájemci o toto místo se mohou hlásit do prvního kola do dnešního poledne. Současný prozatímní ředitel Zdeněk Hazdra se podle svých slov do konkurzu hlásit nebude.
Rada Ústavu pro studium totalitních režimů se postavila proti záměru ředitele Zdeňka Hazdry odvolat šéfa Archivu bezpečnostních složek Ladislava Bukovszkého. S dalšími personálními změnami doporučila počkat až na nového ředitele.
Rada Ústavu pro studium totalitních režimů by se dnes měla dohodnout, kdy a jak vybrat nového ředitele. Nový šéf převezme ústav po odvolaném Jiřím Pernesovi. Ten byl v čele ústavu zhruba měsíc a půl. Části rady vadila jeho minulost. Nakonec ho ale odvolala pro údajné plagiátorství.
Rada Ústavu pro studium totalitních režimů odvolala z funkce ředitele Jiřího Pernese. Důvodem jsou podle radních informace o jeho další plagiátorské kauze. Ústav dočasně povede Zdeněk Hazdra.
Senát vyzval radu Ústavu pro studium totality k nezávislé právní analýze. Ta by měla prokázat, jestli nový šéf ústavu Jiří Pernes splňuje podmínku bezúhonnosti.
Rada Ústavu pro studium totalitních režimů zrušila dnešní mimořádné jednání. Nebyla totiž usnášeníschopná. Čtyři členové ze sedmičlenné rady se z dnešního jednání omluvili. Rada měla přitom řešit personální změny, které zavedl nový ředitel Jiří Pernes hned po nástupu do funkce.
Vědeckou radu Ústavu pro studium totalitních režimů už opustili nejméně tři její členové. Po historikovi Eduardu Stehlíkovi, spisovateli Jiřím Grušovi odešel i Jan Kuklík, proděkan Právnické fakulty v Praze. Spekuluje se i o odchodu dalšího člena rady bývalého disidenta a signatáře Charty 77 Jiřího Gruntoráda.
Dnešek byl posledním dnem pro Pavla Žáčka v čele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Přes všechny peripetie se zítra stane novým ředitelem instituce, která má přispět k vyrovnání se s totalitní minulostí, historik Jiří Pernes. Do funkce ho zvolila rada ústavu před dvěma týdny.
Ústav pro studium totalitních režimů změní 1. dubna ředitele. Na místo Pavla Žáčka nastoupí i přes protesty historik Jiří Pernes. Tomu je vytýkáno zamlčení některých událostí z minulosti, například studium na Večerní univerzitě marxismu-leninismu.
Senátoři dostali petici proti novému řediteli Ústavu pro studium totalitních režimů. Hlavním požadavkem signatářů je, aby rada ústavu přezkoumala výběrové řízení na nového ředitele, zrušila ho a vypsala novou soutěž. Výzvu dnes její iniciátoři předali předsedovi Senátu Přemyslu Sobotkovi, protože právě horní komora volí členy rady ústavu.
Někteří zaměstnanci Ústavu pro studium totalitních režimů se postavili proti novému řediteli Jiřímu Pernesovi. Vadí jim jeho minulosti, tedy studium večerní univerzity marxismu-leninismu, ale hlavně výroky, které údajně zlehčují komunistický puč v únoru 1948.
Místopředseda sociální demokracie Lubomír Zaorálek dnes obvinil odcházejícího ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů Pavla Žáčka, že zneužil svého přístupu k informacím, které kompromitují nového ředitele, historika Jiřího Pernese. Ten zatajil, že navštěvoval Večerní univerzitu marxismu-leninismu a údajně byl také kandidátem na spolupracovníka státní bezpečnosti.