Pojízdné prodejny jsou pro některé obyvatele malých obcí jedinou šancí jak nakoupit v místě bydliště
Pojízdné prodejny mají v Česku svůj hlavní boom za sebou. Nejrozšířenější byly ve druhé polovině minulého století. I dnes je ale o jejich služby zájem. Především v odlehlých obcích, bez vlastního obchodu a se špatnou dopravní dostupností.
Pojízdná prodejna, především s masem a uzeninami, právě přijela do Stanovic na Trutnovsku, obce vzdálené asi 5 kilometrů od Dvora Králové nad Labem.
O pojízdné prodejny je stále zájem. Především v odlehlých obcích, bez vlastního obchodu
Žije tady pět desítek obyvatel, jednou z nich je Marta. Pojízdný obchod zajíždí do Stanovic jednou týdně, Marta je pravidelnou zákaznicí. „Nemám auto ani řidičák, takže je to pro mne důležité. Mají i pečivo, takže jsem spokojená.“
O několik minut později je prodejna v obci Kuks. Zajíždět sem začala po uzavření kamenného obchodu. Na nákup tady čeká několik lidí.
Třeba Štefan sem chodí nakupovat jen občas. Dnes si domů kromě tlačenky odnáší i vinnou klobásu nebo jitrnici. „Samé dobré věci, vyzkoušejte to.“
‚Lidé si peníze schovávají a nedonesou nám je.‘ Hospody na vesnicích zejí prázdnotou a zavírají
Číst článek
Zákazníky obsluhují dvě ženy, jednou z nich je spolumajitelka Romana Petrásková. Podle ní je zájem o služby pojízdné prodejny větší než dřív. „Volají si starostové, jestli bychom do jejich obce nezajížděli, že by tam měli lidé zájem.“
V úterý mají 22 zastávek, týdně prodejna navštíví zhruba sedm desítek obcí. Zákazníků prý přibývá. „Je spousta nových lidí. I na těch místech, kde jsme jezdili, přibývají noví zákazníci.“
Nákladní auto v Kuksu balí a míří do další obce. Z ní už si zákazníci volali, prodejna má totiž zrovna 20 minut zpoždění. Domů se posádka dostane až po šesté večer.