Pokus o žhářský útok v Praze byl nejspíš organizován Ruskem, uvedl Fiala po jednání Bezpečnostní rady

Pokus o žhářský útok, kvůli kterému policie zatkla muže z Jižní Ameriky, pravděpodobně byl financován a organizován Ruskem. Na tiskové konferenci po jednání Bezpečnostní rady státu to uvedl premiér Petr Fiala. Policejní prezident Martin Vondrášek po zasedání řekl, že soud na šestadvacetiletého cizince uvalil vazbu. Reportér Českého rozhlasu na místě zjistil, že žhář útočil na přední část autobusu, kde není nic extra hořlavého.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 20:03 10. 6. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Autobusové garáže Klíčov (archivní fotografie z roku 2019)

Pachatel se pokusil zapálit autobusy v Klíčově v noci ze středy na čtvrtek (ilustrační foto) | Foto: Michal Kamaryt | Zdroj: Profimedia

„Policie zadržela pachatele neúspěšného žhářského útoku. Existuje zde podezření, že útok byl pravděpodobně organizován a financován z Ruska. Je to součást hybridní války, kterou proti nám vede Rusko a které se musíme bránit a kterou musíme zastavit,“ uvedl Fiala po zasedání Bezpečnostní rady státu a připomněl útok ve Vrběticích, za kterým stála ruská GRU.

Premiér také připomněl další útoky z různých zemí Evropy, do kterých by mohla být zapojena ruská tajná služba GRU. Jedná se například o květnové požáry ve Varšavě nebo žhářský útok na obchodní dům Ikea v Litvě.

„Pražský případ byl vyšetřován od čtvrtka, šlo o nezdařený žhářský útok na autobusy Pražského dopravního podniku. Pachatel byl zadržen v sobotu a vše nasvědčuje organizaci i financování ze zahraničí,“ dodal premiér.

Zaměstnanci dopravního podniku z garáží na Klíčově Radiožurnálu řekli, že požár odhalili kolegové z dílny, kteří si šli ven zakouřit. Žhář polil předek autobusu, kde ale není motor ani nic hořlavého, proto škoda nebyla velká. Benzin útočník koupil na nedaleké čerpací stanici, což potvrdila obsluha.

Policie po muži podezřelém ze zvlášť závažného zločinu začala pátrat minulý týden v pátek, dopadnout se ho podařilo v sobotu ráno.

„V neděli bylo zahájeno trestní stíhání, dnes (v pondělí) soud rozhodl o vzetí obviněného do vazby ze všech tří procesních důvodů, které zná trestní řád. Za teroristický útok mu hrozí zákon sazbou dvanáct až dvacet let odnětí svobody, nebo dokonce trestem výjimečným, tedy odnětím svobody na dvacet až třicet let nebo doživotím, zdůraznil policejní prezident Vondrášek. 

‚Napříč Evropou‘

„Je pravděpodobné, že podobné útoky se mohou chystat napříč Evropou. Podle informací, které jsme dostali, je velmi pravděpodobné, že Česká republika může být v daném případě cílovou zemí,“ vysvětlil ministr vnitra Vít Rakušan.

Policie zadržela muže z Jižní Ameriky, kvůli kterému v Praze zvýšila bezpečnostní opatření

Číst článek

Policie už v pátek varovala, že hledaný muž může být nebezpečný. „I díky pomoci veřejnosti se podařilo kriminalistům z odboru extremismu a terorismu muže podezřelého ze zvlášť závažného zločinu vypátrat a zadržet,“ uvedli po zásahu policisté.

Na případu policisté spolupracovali i s dalšími bezpečnostními složkami. V Praze přijali zvýšená bezpečnostní opatření na místech s vyšším výskytem lidí, jako jsou obchodní centra i stanice MHD. Preventivní opatření platí i nadále.

„Policie ČR s mým vědomím přijala už během sobotního večera ve vztahu k infrastruktuře a místům s větším výskytem osob zejména na území hlavního města bezpečnostní opatření. Mohli jsme vidět posílené hlídky s lepší výbavou, na pozadí se odehrávala celá řada dalších opatření. Celé dny byly věnovány i práci se zadrženým, který byl vyslýchán,“ popsal Rakušan a poděkoval policistům za rychlou reakci.

job, gav Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme