Policie šetří v případu FAU bílého koně. Ve spojitosti kauzou zmínila i jméno podnikatele Pitra
Policie zahájila v návaznosti na kauzu firmy FAU trestní řízení proti ženě, která byla po zásahu celní správy proti FAU roku 2016 nelegálně dosazena jako její jednatelka. Psycholožka Zimovjanová se měla podílet na snaze o získání 100 milionů a vyhlášení insolvence firmy jednoho ze společníků FAU, Vojtěcha Csabiho. V zásahu proti FAU figuruje Andrej Babiš (ANO), nyní policie zmiňuje i podnikatele Tomáše Pitra. Vývoj popsaly Seznam Zprávy.
„Naši na ně klekli, na zmrdy,“ řekl tehdejší ministr financí Andrej Babiš v tajné nahrávce, ve které se odkazuje na zásah celní správy proti společnosti FAU roku 2016. Ta firmu prakticky zlikvidovala. V současnosti probíhá zkoumání údajných daňových podvodů FAU před trestním soudem a případ se dále vyvíjí.
Seznam Zprávy upozornily na nový vývoj v případě „kleknutí“ na FAU, konkrétně obvinění psycholožky Ladislavy Zimovjanové. Podle kriminalistů byla krátce po zásahu v roce 2016 Zimovjanová nelegálně dosazena do role jednatelky FAU, načež se podvodně pokusila získat 100 milionů korun a cíleně tak připravit majitele FAU o další finance.
Nová fakta v kauze Vrbětice: policie podezřívá obchodníka a jeho ženu ze špionáže
Číst článek
Policisté se domnívají, že byla Zimovjanová zvolena na valné hromadě třemi společníky ze čtyř, přičemž čtvrtý společník a zároveň vlastník firmy Gbagbos, Vojtěch Csabi, nebyl o jejím konání informován. Kvůli tomu soud později zasedání prohlásil za neplatné.
Csabiho firma Gbagbos byla jedním z největších odebíratelů paliva od FAU. Zimovjanová měla levně prodat stomilionovou pohledávku za firmou Gbagbos za nezaplacené palivo offshorové firmě z Britských Panenských ostrovů s nejasným majitelem.
Účet na Slovensku nestačí k podezření na daňový únik, rozhodl soud o ‚zakleknutí‘ úředníků na FAU
Číst článek
Tato pohledávka se ale podle policie v účetnictví FAU neobjevuje a některé její části měly být již uhrazeny.
„Kleknutí“ na FAU mělo negativní dopady i na Gbagbos a podle policie mělo být cílem tohoto obchodu její pád do insolvence, následný příchod offshorové společnosti jako věřitele a její přístup k majetku Csabiho.
K získání jeho peněz nedošlo, protože insolvenčnímu správci FAU přišla pohledávka podezřelá, a tak podal trestní oznámení.
Společnost FAU uspěla se čtyřmi žalobami na stát. Pátou má firma domáhat přímo na celní správě
Číst článek
„Bere to jako útoky proti jeho osobě,“ cituje server Seznam zprávy z usnesení o zahájení trestního stíhání o tom, jak policie vnímala Csabiho výpověď. Podle ní byla Zimovjanová dosazena jako bílý kůň a podvod měla připravit „společně s další zatím neustranovenou osobou.“
Zimovjanová uvedla, že o obchodech FAU a Gbagbos před jmenováním nic nevěděla. Její dosazení měl navrhnout v pražské restauraci další společník FAU, Roman Rais. Ten tvrdí, že ji vybral kvůli jejím zkušenostem a známostem v oboru.
Policejní usnesení také zmiňuje chrudimské setkání právníků a části spoluvlastníků FAU, které se událo těsně po zásahu celní správy. Na to měl dorazit i podnikatel Tomáš Pitr, který byl dříve potrestaný za daňový podvod a na FAU nebyl oficiálně napojen.
Pitr Seznam Zprávám nedokázal říct, proč se jednání zúčastnil. „Tak daleko moje pošramocená paměť určitě nesahá,“ vyjádřil se.
Csabi a jeho advokát tvrdí, že za likvidací jeho firmy stál Pitr a Andrej Babiš. Ačkoli Pitr spojení s FAU odmítá, Babiš na tajně pořízené nahrávce zmiňuje, že FAU koupil právě on.