První obvinění v kauze padlo v roce 2016 a během dvou let projednávání před soudem vypovídaly desítky svědků. Mezi nimi byl také Andrej Babiš (ANO) a Alena Schillerová (ANO).
Místopředsedkyně ANO Alena Schillerová to uvedla poté, co ji obhájce firmy konfrontoval s osm let starou listinou obsahující informace z daňového řízení týkající se společnosti FAU.
Podle policie byla krátce po zásahu v roce 2016 nelegálně dosazena do role jednatelky FAU psycholožka, která se poté podvodně pokusila získat 100 milionů korun. Vývoj popisují Seznam Zprávy.
Z udělených výjimek se 45 procent týká farmacie a 37 procent jaderné energetiky. ČEZ o výjimky žádal, aby mohl dále spolupracovat s některými strojírenskými podniky v majetku Rusů.
Česko kvůli válce na Ukrajině zmrazilo ruský majetek v hodnotě deset miliard korun. Jeho vlastníky jsou pořád Rusové či ruské firmy, proto nejde jeho hodnotu použít na rekonstrukci Ukrajiny.
Státy Evropské unie se ve středu shodly na tom, že uvalí další sankce kvůli ruské agresi na Ukrajině. Na sankčním seznamu se nově objeví jména 160 ruských politiků a oligarchů.
Jedním z největších podvodů, alespoň co se finančních obnosů týká, byl případ tří mužů, kteří s příslibem velmi vysokých výnosů vylákali ze zhruba 4,5 tisíce lidí více než 2,3 miliardy korun.
Podnikatel nabízel reportérům Radiožurnálu, vydávajícím se za fiktivního ruského obchodníka, cestu, jak lze na firemní účet v české bance anonymně převést větší sumy peněz.
Na počátku kauzy stál spor o DPH ve výši přes 200 milionů korun. Úředníci původně chtěli po přerovské firmě, aby uhradila tento nedoplatek na dani místo zkrachovalé společnosti Verami.
Stát prohrál například spor o to, zda je firma FAU takzvaným nespolehlivým plátcem daně z přidané hodnoty (DPH) a jestli celníci mohli firmě odebrat povolení k provozování daňového skladu.
Krajský soud potvrdil, že FAU neručila za 220 milionů, které státu neodvedla zkrachovalá firma Verami. Údajným ručením zdůvodňovaly celní a finanční správa zajišťovací příkazy vůči FAU.
Společnost Tabák Plus, která po zásahu státu skončila v likvidaci, chce po státu jako náhradu 151 milionů. Přerovská FAU žádá 92 milionů. Celkově se poškození podnikatelé domáhají 29 miliard.
V odůvodnění usnesení, které má Radiožurnál k dispozici, se mimo jiné píše, že se státní zástupce při obstavení majetku řídil trestním řádem, který už tři roky neplatí.
Podle zjištění Radiožurnálu obstavilo olomoucké státní zastupitelství podnikateli Vojtěchu Csabimu rodinný dům u vodní nádrže Žermanice a také dva domy v Havířově.
Policie obvinila jednatele firmy FAU Vojtěcha Csabiho a přes deset dalších lidí, a to kvůli daňovému úniku. Radiožurnálu to potvrdily tři důvěryhodné zdroje, sám Csabi to nechtěl komentovat.
I přes nezákonnost zajišťovacích příkazů na firmu FAU jí byla spolehlivě prokázána vědomá účast na podvodech za 217 milionů korun. V pátek o tom ve svém stanovisku informovala finanční správa.
Deník Mladá fronta Dnes v pátek upozornil na žalobu, kterou podala atletka Zuzana Hejnová na Českou poštu. Hospodářské noviny se věnovaly výhře firmy FAU nad finanční správou.
Finanční správa prohrála spor s přerovskou firmou FAU. Nejvyšší správní soud (NSS) ve čtvrtek zamítl kasační stížnost Odvolacího finančního ředitelství proti rozsudku Krajského soudu v Ostravě.
Krajský soud v Ostravě zrušil rozhodnutí celníků o zajišťovacích příkazech pro firmu FAU za zhruba 340 milionů korun. Celní úřad podle něj neměl důvod pro tak masivní zajištění.
Do říjnových voleb bude mít vláda na stole analýzu zajišťovacích příkazů, na které si stěžují některé firmy. Po schůzce s ministrem financí Pilným (ANO) to řekl premiér Sobotka (ČSSD).