Osvobozen. Policista se při zákroku na ujíždějícího motorkáře nedopustil trestného činu, rozhodl soud

Pražský obvodní soud ve středu osvobodil policistu Šimona Vaice, který loni služebním autem zatarasil cestu ujíždějícímu motorkáři. Muž na motorce havaroval a utrpěl vážná zranění. Soudce rozhodl, že se nedopustil trestného činu těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce si ponechal lhůtu pro odvolání.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 16:03 10. 10. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policista Šimon Vaic u soudu

Policista Šimon Vaic u soudu | Foto: Veronika Hlaváčová | Zdroj: Český rozhlas

„Důkazy nesmí být posuzovány samostatně, ale všechny v kontextu. Kamerové záznamy nechci přeceňovat,“ řekl při odůvodnění rozsudku soudce Miroslav Rákosník.

Jsou podle něj ovlivněné i úhlem záběru či světelnými podmínkami. „Musíme se dostat do obrazu, jak se to jevilo obžalovanému ve chvíli, kdy přistoupil k tomu donucovacímu prostředku,“ dodal soudce. Podle něj nebyl zásah proti motocyklistovi, vzhledem k jeho bezohledné jízdě, nepřiměřený.

„Zastávám ten závěr, že zásah ze strany pana obžalovaného do práv a zájmů poškozeného nebyl v uvedeném případě vzhledem k jeho předcházející bezohledné a velmi nebezpečné jízdě zjevně očividně nepřiměřený,“ citoval Radiožurnál soudce.

„Zákon počítá s tím, že osobě, vůči které bude donucovací prostředek použit, bude způsobena újma. Připouští, aby ta újma byla nepřiměřená. Protože při odvrácení útoku musí být použita razantnější síla, než je síla útočníka, aby mohlo být dosaženo cíle,“ doplnil. I kdyby posoudil policistům zásah jako trestný čin, šlo by podle soudce o stav krajní nouze.

Pražského policistu Šimona Vaice přišly ve středu před justičním areálem v pražských Vršovicích podpořit desítky jeho kolegů a motorkářů. Akce byla poklidná. Přišli nejen policisté s modrými stužkami, ale přijelo i několik motorkářů, kteří se staví na stranu policistů.

Reportérka Radiožurnálu, která případ na místě sleduje, mluvila například s motorkářem Janem, který měl svůj stroj oblepený plakáty se vzkazem: Podporuji policistu Šimona Vaice. Říkal, že ujíždějícího 30letého muže neřadí mezi motorkáře.

Policisté před justičním palácem říkali, že jde o nesmyslnou obžalobu a motorkáře, který umí kličkovat mezi auty, nejde jinak než zablokováním cesty zastavit.

Vaic ve středu novinářům řekl, že si za svým zákrokem stojí. „Je to pro mě pozitivní zpráva v tom smyslu, že ti, co ujíždějí, nemají vždycky vyhráno,“ řekl po vyhlášení rozsudku. Zásah byl podle něj hodně rychlý, ale snažil se prý jednat s chladnou hlavou. „Bezpečnost občanů je pro mě na prvním místě. Vzhledem k tomu, že se podle svého tvrzení nevěnoval řízení, je to jeho věc,“ dodal.

Nepřipravení policisté

Podle jeho obhájce Josefa Kopřivy si motorkář musel být vědom toho, že ve vysoké rychlosti může srážka nastat. Doplnil, že podle něj byl motocyklista potenciálním vrahem. Během agresivní jízdy, kterou ve středu popisovali před soudem další policisté, mohl podle obhájce kohokoliv zabít.

Podle soudce by bylo vhodné, aby se ministerstvo vnitra či policie více věnovali problematice takových zásahů a školení policistů. „Zarazilo mě, když jsem se dotazoval na proškolování v takových situacích, jak byli svědci váhaví a jakým způsobem, až skoro marně, lovili z paměti situace, kdy to nacvičovali,“ uvedl v odůvodnění rozsudku. Dodal ale, že právě obžalovaný proškolen byl, o čem svědčí i listinné důkazy.

„Příprava a výcvik policistů by měl být aktuální a reagovat na to, co se skutečně děje. Sami říkají, že pachatelé čím dál tím častěji ujíždějí, musí je pronásledovat,“ doplnil s tím, že k použití zastavovacích pásů pro auta existuje rozsáhlá metodika. Pásy ale nejde použít proti motocyklu.

Podpora u soudu

„Chtěl bych všem poděkovat za podporu, kterou pociťuji ze všech stran, velice si jí vážím. Pokud podobná situace ještě někdy nastane, budu jeden z prvních, kdo podporu vyjádří stejným způsobem,“ prohlásil Vaic.

Shromáždění na Vaicovu podporu svolala Unie bezpečnostních složek. Organizátor Aleš Lehký souhlasil s tím, že soudní rozhodnutí do budoucna ovlivní chování policistů při zákrocích.

„Vidíme v tom obrovský důsledek do vnitřní policie, protože ti kluci si opravdu rozmyslí, jakým způsobem budou tyto zákroky provádět dál,“ řekl ještě před soudem Lehký. Po vynesení rozsudku policistovi podporovatelé zatleskali. 

Případ policisty Vaice

Motorkář se loni v červenci v Praze chtěl údajně vyhnout silniční kontrole. Začal ujíždět z Holešovic, konkrétně z Argentinské ulice až do Těšnovského tunelu. Policistům ujížděl několik kilometrů a údajně jel až 130 kilometrů v hodině.

Policista v civilu ohrožoval řidiče zbraní. ‚Nebyl to trestný čin,‘ rozhodl soud

Číst článek

Policista Vaic pak podle obžaloby zahradil v tunelu ujíždějícímu motorkáři cestu služebním autem. Muž, který měl v té době až do roku 2019 zákaz řízení a ten dostal už čtyřikrát, již nestihl zabrzdit a při srážce utrpěl vážná zranění.

„Ohlédl jsem se za sebe, jestli za mnou to druhé auto ještě jede. Najednou, jak jsem se ohlédl před sebe, tak už tam stála oktávka a nedalo se nic dělat,“ popsal již dříve pro Českou televizi motorkář Tomáš Berka.

Obžalovanému policistovi hrozilo za těžké ublížení na zdraví z nedbalosti až dvouletý trest. Motorkář také původně požadoval i náhradu škody 40 tisíc korun. Nakonec od ní ale ustoupil. Případem se zabýval Obvodní soud pro Prahu 8, který sídlí právě v justičním areálu Na Míčánkách v pražských Vršovicích.

Podle Generální inspekce bezpečnostních sborů postupoval Vaic protizákonně a měl zvolit méně radikální řešení. Zároveň odmítla, že by policistu účelově kriminalizovala.

„Řidič ujíždějícího motocyklu nemohl do poslední chvíle vidět služební vozidlo Policie ČR postavené jako zátaras, neboť vozidlo policie vjelo do směru jízdy motocyklu zpoza středové stěny tunelu. V tu chvíli již nebylo možné nijak střetu vozidla s motocyklem zabránit,“ popsal výsledky znaleckého posudku mluvčí GIBSu Martin Strouhal.

„Pokud by jel přiměřenou rychlostí 50 kilometrů v hodině, tak mohl zastavit, případně mohl to služební vozidlo objet,“ uvedl před časem pro Českou televizi Vaicův obhájce Josef Kopřiva.

Vaicovi ale v posledních dnech vyjádřili podporu ministr vnitra a šéf ČSSD Jan Hamáček, vedení Policie ČR i policejní prezident Tomáš Tuhý.

„Jestliže chceme, aby policisté dělali dobře svou práci, vymáhali právo a bojovali za spravedlnost, musí mít pevnou oporu nejen v zákonech, ale i ve svém vedení, v justičních orgánech, i veřejnosti. Pokud policistům začneme při zákrocích svazovat ruce, je velice možné, že oni raději začnou zavírat oči,“ uvedl na své oficiální facebookové stránce Tuhý.

Veronika Hlaváčová, ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme