Politici věří v nedělní dohodu o dalším postupu pro brzké volby

Politické strany zcela nečekaně spojil v období, které mělo být věnováno předvolebnímu souboji, společný zájem. Nalézt způsob, jak se k volbám vůbec dostat poté, co jejich říjnový termín zpochybnil Ústavní soud.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

před volební komisí

před volební komisí | Foto: Marián Vojtek

Jak potvrdili zástupci ODS a ČSSD, jednou z možností je novela ústavy, která by natrvalo usnadnila rozpuštění sněmovny a vypsání voleb. Politici se shodují, že by ji v parlamentu stihli projednat v krátkém čase. I tak by se ale zřejmě mohly volby konat až v listopadu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zdeněk Jičínský, Marek Benda, Vojtěch Filip a Vojtěch Cepl hovoří s Janem Bumbou o novele Ústavy

Jednou z mnoha otázek, které vyvstávají, je, zda by parlament měl o této novele ústavy rozhodovat okamžitě, anebo počkat na to, co řekne Ústavní soud ve čtvrtek, kdy bude posuzovat stížnost poslance Melčáka.

Ve prospěch druhé varianty se v pátek vyslovil i předseda ČSSD Jiří Paroubek. O dalším postupu by se měly už v neděli opět radit politické špičky. Prezident Václav Klaus se z ní omluvil, protože bude v zahraničí.

Jak Českému rozhlasu řekl místopředseda ústavně-právního výboru sněmovny Zdeněk Jičínský (ČSSD), osobně si myslí, že by bylo lepší vyčkat čtvrtečního verdiktu Ústavního soudu a na jeho základě pak urychleně jednat o změně Ústavy. Postup soudu označil za překročení jeho pravomocí.

Předseda téhož výboru, Marek Benda (ODS) připomněl, že jeho strana chce, aby podklady pro ústavní možnost rozpuštění sněmovny byly připravené, ale rádi by vyčkali na rozhodnutí Ústavního soudu. Zároveň vyjádřil přesvědčení, že politické špičky se v neděli dohodnou na dalším postupu.

Skutečnost, že kandidát ODS do sněmovny Ondřej Lněnička napadl ústavní stížností krok Ústavního soudu, který znejistěl termín voleb, označil Benda za Lněničkovu osobní iniciativu. Podle něho jde o snahu poslance upozornit na jistou absurditu rozhodnutí soudu.

Vojtěch Filip, předseda KSČM Českému rozhlasu potvrdil, že expertní tým dospěl ke dvěma variantám. Jeho strana zastává názor, že volby do Poslanecké sněmovny je třeba uspořádat co nejdříve.

Jeden z autorů Ústavy, profesor Vojtěch Cepl označil ve vysílání Českého rozhlasu snahu politiků o změnu Ústavy za možnost odstranit nejzávažnější nedostatek základního zákona, příliš obtížnou rozpustitelnost sněmovny. Situaci, která politiky donutila hledat čisté řešení, trvalou změnu Ústavy pro snadnější rozpuštění sněmovny považuje za přiblížení se k mezinárodnímu standardu.

Milan Kopp, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme