Porazili jsme Islámský stát v Mosulu, oficiálně oznámil irácký premiér
Irácký premiér Hajdar Abádí v pondělním televizním projevu oficiálně oznámil vítězství nad takzvaným Islámským státem (IS) ve strategicky důležitém městě Mosul na severu Iráku. Irácké vládní jednotky podle něj město od teroristů z IS zcela osvobodily. Agentura Reuters uvedla, že jde o největší porážku IS od doby, kdy před třemi léty vyhlásil svůj chalífát.
„Ze srdce Mosulu oznamujeme vítězství," citovala Abádího agentura DPA. "Svou krví, svými oběťmi a svým úsilím jsme osvobodili Irák, jeho půdu a jeho lidi," řekl irácký premiér.
„Oznamuji odtud konec a porážku a zhroucení teroristického státu klamu a terorismu, který vyhlásil z Mosulu DAIŠ (arabská zkratka pro původní název Islámského státu)," prohlásil irácký ministerský předseda podle agentury Reuters. Podle agentury AFP hovořil o vítězství nad "brutalitou a terorismem".
Abádí už v neděli přijel do Mosulu, aby tam blahopřál k vítězství nad IS velitelům vládních jednotek. Boj o město jednotky vedly od loňského podzimu.
Vládní síly v pondělí ve druhém největším iráckém městě stále bojovaly proti posledním malým hnízdům islamistického odporu u řeky Tigris.
V neděli se také očekávalo, že irácký premiér vítězství v bitvě o Mosul oficiálně oznámí v projevu k národu. Z toho ale nakonec sešlo, protože město ještě nebylo od islamistů zcela vyčištěno.
Během bojů o Mosul bylo podle OSN z města vyhnáno více než 900 tisíc lidí. Podle mezinárodních organizací v něm ale zůstávaly desetitisíce civilistů, pro něž by byl útěk příliš nebezpečný.
Podle koordinátorky OSN pro humanitární záležitosti v Iráku Lise Grandeové humanitární krize v Mosulu ještě nekončí. Z 54 městských částí je 15 silně a 23 středně poničeno. Hlavně v západní části města leží v rozvalinách celé čtvrti.
Mosul byl poslední významnou baštou IS v Iráku a zároveň největší město, které měl pod kontrolou. Islamisté do města překvapivě vpadli v červnu roku 2014 a v krátkém čase si je celé podmanili.
Historické centrum v troskách
Poslední boje o Mosul byly velmi tuhé. Džihádisté bojovali prostřednictvím sebevražedných atentátníků, respektive atentátnic, které posílali mezi obyvatele města.
Hlavně jeho historické jádro je teď v troskách. Irácký plukovník Abd ar-Rasúl Abd al-Karím z poškození města viní právě islamisty: „Islámský stát posílá do budov a na střechy odstřelovače, letadla je pak hledají a útočí na ně. Z tohoto důvodu je Islámský stát zodpovědný za zničené a poškozené budovy."
Boj o Mosul je u konce. Irácká armáda po devíti měsících dobyla město zpět
Číst článek
Ve městě je také pořád velké množství nastražených výbušnin, které je potřeba najít předtím, než se do svých domovů vrátí obyvatelé kdysi dvoumilionového města.
Právě v Mosulu mimo jiné téměř před třemi lety vůdce džihádistů Abú Bakr Baghdídí vyhlásil chalífát. A z názvu organizace Islámský stát vypustil územní vymezení v Iráku a Levantě, čímž vyhlásil univerzalistické ambice.