„Jaká ukrutnost zasáhla tuto zemi, která je kolébkou lidské civilizace,“ uvedl papež. „Není nám dovoleno vést válku ve jménu Boha,“ řekl papež František v Mosulu.
V rámci čtyřdenní návštěvy čeká papeže setkání s duchovními i politickými představiteli této blízkovýchodní země a návštěva několika měst včetně Mosulu či Uru.
„Když jdu po Praze, někdy zapomenu, kde jsem, a bojím se, abych nešlápla na minu,“ říká Lína Issová. V Iráku se dva roky pohybovala v prostředí smrti, aby pomáhala novinářům. Přežila.
20:14
Karlovy Vary||Jan Moláček, prh|Film|Dvacet minut Radiožurnálu
Režisérka Jana Andert strávila několik měsíců mezi vojáky, kteří dobývali Mosul ovládaný Islámským státem. Výsledkem je válečný dokument. „K válce se mi podařilo dostat velmi blízko,“ říká režisérka.
Češi sbírají peníze na obnovu univerzitní knihovny v Mosulu. Velká část tohoto druhého největšího města Iráku se proměnila v sutiny po bojích s takzvaným Islámským státem.
Skrývá poklady Sumeru, Babylónie nebo Asýrie. Irácké muzeum v Bagdádu má ve sbírkách díla mnoha civilizací, které tisíce let vzkvétaly a uvadaly na území Mezopotámie.
Divize irácké armády, které Spojené státy poskytly vojenský výcvik, se při dobývání Mosulu dopustila válečných zločinů. Tvrdí to organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch.
Německá policie zkoumá identitu dívky, kterou v neděli v Mosulu zajali iráčtí vojáci. Německé úřady mají podezření, že se jedná o šestnáctiletou Lindu Wenzelovou ze Saska.
Otcové, manželé, synové i bratři jsou mrtví. Za jejich činy nyní platí ženy a děti. Příbuzní bojovníků takzvaného Islámského státu, píše agentura Reuters.
Irácký premiér Hajdar Abádí v pondělním televizním projevu oficiálně oznámil vítězství nad takzvaným Islámským státem (IS) ve strategicky důležitém městě Mosul na severu Iráku.
Irácká armáda v bitvě o Mosul zvítězila nad takzvaným Islámským státem. Přímo v iráckém městě vojákům poblahopřál premiér Hajdar Abádí. Bitva o Mosul trvala skoro tři čtvrtě roku.
Radikálové z organizace Islámský stát zahájili protiofenzivu na severním okraji mosulského starého města. Podle armádních zdrojů se jim podařilo zatlačit postupující armádu zpět o desítky metrů.
Tzv. Islámský stát už má na kahánku. Tedy alespoň v iráckém Mosulu, kde se v uličkách Starého města brání poslední hrstka fanatiků nemilosrdně vraždící zejména bezbranné civilisty.
Samozvaný Islámský stát skončil, prohlásil irácký premiér Hajdar Abádí. Řekl to poté, co armáda dobyla mešitu An-Núrí v Mosulu. Z ní lídr teroristické organizace IS vyhlásil v roce 2014 chalífát.
Radikálové z teroristické organizace Islámský stát (IS) vyhodili do povětří slavnou mešitu an-Núrí v iráckém Mosulu, z níž v roce 2014 lídr IS abú Bakr Bagdádí vyhlásil chalífát.
Jednotky irácké armády zahájily v neděli útok na historické centrum Mosulu, které je poslední baštou radikálních islamistů z organizace Islámský stát v druhém největším městě blízkovýchodní země.
Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky má zprávy, že při útěku před boji v iráckém městě Mosul teroristická organizace Islámský stát (IS) zabila za poslední dva týdny 231 iráckých civilistů.
Ozbrojenci Islámského státu se opevňují v mešitě Núrí v centru Mosulu. Podle místních obyvatel zabarikádovali přístupové ulice. V obklíčeném centru města se připravují na poslední bitvu.
Další kus západní části města Mosul získaly irácké speciální jednotky pod svou kontrolu. Z nově dobyté čtvrti Saura teď odcházejí stovky civilistů do uprchlických táborů nedaleko města.
Jediná dvě zvířata, která přežila boje o irácký Mosul – lev Simba a medvědice Lola –, byla převezena do útulku v Jordánsku. Podle veterinářů se zdravotní stav obou podvyživených zvířat zlepšuje.
Jediná dvě zvířata, která přežila boje o irácký Mosul – lev Simba a medvědice Lola –, byla převezena do útulku v Jordánsku. Podle veterinářů se zdravotní stav obou podvyživených zvířat zlepšuje. Obě ale budou muset projít rehabilitací před tím, než je umístí do většího výběhu.
Ostré boje mezi armádou a bojovníky Islámského státu vyhnaly z druhého největšího iráckého města 300 tisíc obyvatel. Velká část z nich skončila v uprchlických táborech. V nich se snaží najít práci, jídlo a vzdělání pro své děti zatímco si staví nový život, nebo sní o návratu zpátky domů.