Porovnáváním cen mezi lékárnami mohou lidé ušetřit i stokoruny měsíčně

Až několik set korun měsíčně mohou ušetřit pacienti na doplatcích za léky. A to srovnáváním cen v jednotlivých lékárnách a vyžadováním medikamentu bez doplatku. V každé lékové skupině by měl existovat takový lék aspoň jeden. Výše doplatku se však často mění.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

lékárna, zimní sortiment

lékárna, zimní sortiment | Foto: Eva Odstrčilová

„Systém v České republice, který probíhá při stanovování cen a úhrad léčiv průběžně v rámci tzv. správních řízení, je systém, který se skutečně každý měsíc mění,“ vysvětluje prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba.

„Oficiálně a potom pod čarou neoficiálně se mění tím, že farmaceutické firmy, výrobci léčiv, reagují na změny tak, že přizpůsobují cenu. Opravdu v průběhu jednoho měsíce se několikrát cena, a tím pádem i doplatek pacienta může měnit,“ říká Chudoba.

Přehrát

00:00 / 00:00

Až několik set korun měsíčně mohou ušetřit pacienti na doplatcích za léky, zjistila redaktorka Lenka Jansová

Lidé jsou proto zmatení a často ani nevědí, kolik za léky dávají a rozdíly v doplatcích už vůbec nesledují. Podle předsedy Grémia majitelů lékáren Marka Hampela se doplatky mohou lišit lékárnu od lékárny.

„V současné době neexistuje v České republice systém, který by pacientovi dopředu říkal, kolik bude na jednotlivé léky doplácet. Pacient se v tom velice těžce orientuje. Nejpřesnější informace získá v konkrétní lékárně,“ radí Hampel.

Česká lékárnická komora varuje před srovnáváním doplatků na různých internetových stránkách a doporučuje jen stránky Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Jeho ředitel Pavel Březovský však upozorňuje, že ty uvádí jen maximální doplatek a situací v jednotlivých lékárnách se nezabývají.

„Tato informace není z těchto stránek možná vzhledem k tomu, že se jedná o soukromé podnikání a každá lékárna má jiný zdroj léků,“ uvádí Březovský. Pacient ale na stránkách Státního ústavu pro kontrolu léčiv najde takzvaný započitatelný doplatek.

„To znamená, že se vám samozřejmě může stát, že máte například doplatek na konkrétní lék ve výši 84 korun, ale započitatelný doplatek jsou necelé čtyři koruny. To je takzvaný referenční systém, který byl stanoven i pro doplatky,“ popisuje Chudoba.

Pro spoustu pacientů to však podle něj znamená další problémy. „Když až na konci roku zjistí, že během roku doplatili třeba 8000 korun, a očekávají, že jim zdravotní pojišťovna hodnotu nad 5000 korun pošle. A najednou jsou překvapeni, když na zdravotní pojišťovně zjistí, že z 8000 se jim započítával doplatek pouze v hodnotě 2000,“ říká šéf lékárnické komory Lubomír Chudoba.

Lenka Militká, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme