Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Poslanci budou znovu rozhodovat o poplatcích za znečištění ovzduší

Poplatky za znečištění ovzduší zůstávají, platit je ale zřejmě budou jen největší podniky. Zákon o ochraně ovzduší upravili senátoři, dnes má o něm znovu hlasovat poslanecká sněmovna.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Znečištění - ilustrační foto

Znečištění - ilustrační foto | Foto: Digital vision

Podle ministra životního prostředí za ODS Tomáše Chalupy úprava uleví zejména malým a středním podnikatelům a stát navíc ušetří na administrativě.

„Kdybychom to neudělali, tak bychom do systému dostali třeba kotelnu domova důchodců nebo pekárnu. Připadá nám nesmyslné, aby takové podniky platily poplatky,“ řekl Chalupa a doplnil:

„Navíc se ukazuje, že i když takto zmenšíme počet poplatníků z dnešních zhruba 4000 na přibližně 400, tak fakticky zůstane výše poplatků na 90 procentech, ale dramaticky snížíme administrativu.“

Navrhovaná podoba zákona se nelíbí opozičním komunistům: „Ty poplatky nebudou platit teplárny, cementárny, vápenky. Nebudou je platit poměrně velcí znečišťovatelé, byť regionální, kteří lidem s odpuštěním smrdí pod oknem,“ uvedla poslankyně Kateřina Konečná a doplnila:

„Ti všichni budou poplatků zbaveni a zůstanou pouze abnormálně velcí znečišťovatelé, velké firmy a teplárny ČEZu. To podle nás není fér, pokud mají poplatky zlepšit ovzduší, mají být pro všechny, protože všichni znečišťují.“

Poslanecký návrh zákona původně počítal s tím, že by se poplatky za znečišťování ovzduší postupně úplně zrušily. Senátoři předložili úpravu, která poplatky ponechává, ale pro mnohem méně podniků než dosud.

Věra Pfeifferová, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme