Stav nebezpečí má platit do 25. srpna. Předpokládá, že ho vláda ještě jednou či víckrát prodlouží. Maximum znečištění by se podle Hladíka mělo odklidit do listopadu.
Město vytvořilo tři plovárny a společně se státem investovalo desítky miliard korun do vyčištění řeky. Čistá Seina je jedním z nejvýznamnějších odkazů loňských olympijských her.
„Detektivové obvinili jednu právnickou osobu včetně dvou jejích jednatelů a tři fyzické osoby z řad úředníků a bývalého vedení Krajského úřadu Středočeského kraje,“ uvedl mluvčí Policejního prezidia.
Pobřeží v Krasnodarském kraji na jihu Ruska a na okupovaném Krymu znečistil mazut poté, co v polovině prosince v bouři ztroskotaly dva staré ruské tankery v Kerčském průlivu.
Benzen se na místě havárie vyskytuje ve třech formách. Na informační schůzce je popsal ředitel České inspekce životního prostředí Petr Bejček, který zároveň ujišťoval, že je situace pod kontrolou.
Prostoupení do Bečvy by podle experta znamenalo kontaminaci povrchové vody, jejíž důsledky se špatně odhadují, protože nejsou známy koncentrace benzenu v kontaminovaném mračnu.
Plastový odpad se v oceánech rozkládá extrémně pomalu. Vědci z Havajské univerzity v Honolulu narazili na nečekané řešení – mořské houby, které si plastem doslova „zpestřují jídelníček“.
V Seině se nacházejí škeble plochá, velevrub tupý a velevrub středomořský. Hydrobiolog Vincent Prié si myslí, že spojovat výskyt těchto živočichů s opatřeními městských úředníků by bylo předčasné.
Britský deník Guardian píše, že výzkumníci zjistili první náznaky negativního vlivu špinavého ovzduší na mozky psů už asi před dvaceti lety v Mexiko City.
Rusové v černomořském letovisku Anapa na jihu země si dopřáli koupel v chladném moři v rámci pravoslavného zvyku připomínajícího Kristovo pokřtění v řece Jordán.
Zaměřili se na konkrétní typ, který se teď používá třeba v pleťové kosmetice. Smíchali ho se zeminou a vyseli do ní salát a kukuřici, které vyrostly o poznání hůř než rostliny v normálním substrátu.
Země tak chce omezit znečištění, které ohrožuje lidské zdraví a životní prostředí. Splnil se tak cíl řady místních aktivistů, již po léta o tento zákaz usilovali.
Takzvané kotlíkové dotace přispěly v letech 2014 až 2022 ke snižování znečištění ovzduší. Naproti tomu dotace určené na snižování emisí z průmyslu pomohly jen minimálně.
„Ryb je tu čím dál méně, je to katastrofální. Dříve jsme vozili turisty na rybolov, teď se z tohoto místa stala bažina,“ naříká místní rybář Alexej Grebenikov.
Majitelé hrobů si na ptáky stěžovali. Někteří požadovali podle vedení radnice vykácení aleje. Zástupci města ale zvolili šetrnější způsob boje s hejny špačků.
Tři veslaři Oxfordu před tradičním závodem univerzitních osmiveslic měli zdravotní problémy, které mohla způsobit bakterie E. coli. Zatím není jasné, jestli se nakazili ve znečištěné Temži.
Podle berlínských úřadů aktivisté nejdříve prostřednictvím médií oznámili, že jsou připraveni vyčištění Braniborské brány zaplatit. Nicméně výzvu, aby zaplatili první částku, nevyslyšeli.
Hlavní znečištění z podzemí je pryč a povedlo se to pomocí soustavy čerpadel, vrtů, hadic nebo drénů, které pomohly odstranit 28 tun dehtu a další skoro dvě tuny jiných nebezpečných látek.
Lidské plicní buňky V Holešovičkách pět dnů simuloval mobilní toxický inkubátor. Obsahuje lidské plicní buňky. „Třeba od lidí nemocných, zdravých, různého věku, pohlaví, kuřáků,“ přibližují vědci.
Změna klimatu, odlesňování, ztráta biodiverzity, množství syntetických chemických produktů včetně plastů, horší dostupnost pitné vody a rovnováha koloběhu dusíku už jsou za hranou.
Ústecká Spolchemie vznikla v polovině 19. století a ve své době představovala skoro celý československý chemický průmysl. Po válce se ale podnik potýkal s komunistickým vedením i ekologií.