Takzvané kotlíkové dotace přispěly v letech 2014 až 2022 ke snižování znečištění ovzduší. Naproti tomu dotace určené na snižování emisí z průmyslu pomohly jen minimálně.
„Ryb je tu čím dál méně, je to katastrofální. Dříve jsme vozili turisty na rybolov, teď se z tohoto místa stala bažina,“ naříká místní rybář Alexej Grebenikov.
Majitelé hrobů si na ptáky stěžovali. Někteří požadovali podle vedení radnice vykácení aleje. Zástupci města ale zvolili šetrnější způsob boje s hejny špačků.
Tři veslaři Oxfordu před tradičním závodem univerzitních osmiveslic měli zdravotní problémy, které mohla způsobit bakterie E. coli. Zatím není jasné, jestli se nakazili ve znečištěné Temži.
Podle berlínských úřadů aktivisté nejdříve prostřednictvím médií oznámili, že jsou připraveni vyčištění Braniborské brány zaplatit. Nicméně výzvu, aby zaplatili první částku, nevyslyšeli.
Hlavní znečištění z podzemí je pryč a povedlo se to pomocí soustavy čerpadel, vrtů, hadic nebo drénů, které pomohly odstranit 28 tun dehtu a další skoro dvě tuny jiných nebezpečných látek.
Lidské plicní buňky V Holešovičkách pět dnů simuloval mobilní toxický inkubátor. Obsahuje lidské plicní buňky. „Třeba od lidí nemocných, zdravých, různého věku, pohlaví, kuřáků,“ přibližují vědci.
Změna klimatu, odlesňování, ztráta biodiverzity, množství syntetických chemických produktů včetně plastů, horší dostupnost pitné vody a rovnováha koloběhu dusíku už jsou za hranou.
Ústecká Spolchemie vznikla v polovině 19. století a ve své době představovala skoro celý československý chemický průmysl. Po válce se ale podnik potýkal s komunistickým vedením i ekologií.
Celkem stát eviduje přes 10 tisíc kontaminovaných míst nebo míst, u kterých je na kontaminaci podezření. Nápravu brzdí nedostatek financí i obtížné zjišťování skutečného rozsahu škod.
Auta se spalovacími motory vypouštějí do ovzduší množství různých chemických látek. Některé částečky od aut se ale dostanou i několik stovek metrů od silnice.
Kontaminované vody unikaly do řeky Bečvy při její otravě postupně několik hodin, tvrdí znalecký posudek Jihočeské univerzity. Ve středu se jím zabýval vsetínský okresní soud, který havárii projednává.
Podle České inspekce životního prostředí policie přizvala odborného znalce na čistotu ovzduší a chemie se specializací na azbest. Pro trestní řízení má připravit posudek o rozsahu zasažení.
„Jsme svědky dramatické, zásadní a možná polotrvalé přeměny noční oblohy, která nemá v historii obdoby,“ píše John Barentine z konzultační firmy Dark Sky Consulting.
Místo vůně z pekáren zápach nevyvezeného smetí. Jak Pařížané žijí s odpadky před svými domovy a restauracemi? A co na současný stav říkají samotní popeláři?
Vědci přišli na to, že s každým poklesem úrovně škodlivých látek ve vzduchu se u dětí o něco zvětšil objem plic. Pokud by se znečištění vzduchu nezměnilo, bylo by riziko poškození plic vyšší.
„Vypadá to, že úřady dovolily vrátit se do oblasti příliš brzy,“ uvedl ředitel centra pro výzkum životního prostředí. Do ovzduší unikl karcinogenní vinylchlorid, obavy vyvolává riziko vzniku dioxinů.
Motivace městské správy byla i finanční. Městská rada pro Westminster, pod který spadá i Soho, každoročně vydá téměř milion liber (27 milionů korun) za čištění a mytí ulic od moči.
Vědci už odhalili mikroplasty v placentách těhotných žen, mateřském mléku, lidské krvi i v plicích. Drobné částečky byly nalezeny po celé planetě, od vrcholu Mount Everestu až po nejhlubší oceány.
„Jako indikátor je to velice užitečné. Naše metoda nám umožňuje odebrat 300 vzorků a vytipovat si místa, kde se potom vyplatí udělat návrty těžkou mechanizací,“ vyzdvihuje vědec Pavel Hrabák.
Na kvalitě vzduchu v Česku se loni podepsal ústup pandemie a počínající energetická krize. Nejznečištěnější byl vzduch na Ostravsku, kde k tomu přispěly emise z Polska a těžký průmysl.
Zákon vstoupí v platnost již na podzim. Kromě zákazu konkrétních výrobků také uvaluje nové povinnosti na výrobce plastových výrobků. Výrobci cigaret se například budou podílet na úklidu nedopalků.