Poslanci konečně schválili program své březnové schůze

Poslanecká sněmovna začala pracovat. Po včerejších průtazích nakonec až dnes ráno schválila program své březnové schůze. Vláda včera stáhla z projednávání smlouvy o radaru. Opozice totiž díky momentální převaze zařadila do programu takové úpravy, které se koalici nelíbily. Při hlasování o programu navíc nepárovala chybějící poslance z koaličních řad a ministry.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

diskuse ve sněmovně

diskuse ve sněmovně | Zdroj: ČTK

Koalici včera, kdy začala březnová schůze sněmovny, chyběli kromě dvou nemocných poslanců také tři ministři, kteří řešili agendu Evropské unie v zahraničí. Podle premiéra Mirka Topolánka (ODS) opozice proti všem zvyklostem tyto nepřítomné nevypárovala. Vláda se proto rozhodla stáhnout z projednávání smlouvy o umístění americké radarové jednotky na našem území. Podle Topolánka to nebylo jednoduché rozhodnutí:

"Ale neznamená to, že by to jakkoli ratifikaci ohrozilo, protože ten instrument je standardní. Nám to zákon umožňuje a umožňuje nám vrátit kdykoli ty smlouvy zpátky do sněmovny v situaci, kdy bude za prvé jasnější, jak to s radarem bude, a za druhé nebude tak excitovaná a destrukční atmosféra v celé Poslanecké sněmovně," řekl Topolánek.

Premiérovu kritiku za to, že opozice odmítla vypárovat chybějící poslance, důrazně odmítl místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka. "My jsme opakovaně už na podzim loňského roku vyzývali členy vlády, kteří jsou současně poslanci, aby rezignovali na poslanecký mandát, a uvolnili si tím ruce k výkonu evropského předsednictví. Vláda takové kroky nepřijala a nyní nemá důvod divit se tomu, že prohrává hlasování na půdě Poslanecké sněmovny."

Opoziční sociální demokraté tak včera v dolní komoře například prosadili, aby je premiér informoval o působení Marka Dalíka a jeho ovlivňování novinářů v souvislosti s případem poslance Petra Wolfa, bývalého sociálního demokrata, který teď často hlasuje s koalicí.

V programu se taky objevil návrh na zřízení sněmovní vyšetřovací komise k policejnímu spisu Krakatice, který mapoval aktivity zavražděného podnikatele Františka Mrázka. Opozice naopak zmrazila snahu vlády začít projednávat změny systému přidělování mandátů při volbách do sněmovny.

Vládě i dnes chybí hlasy nemocného poslance Tomáše Kvapila a Vladimíra Hinka, který měl dopravní nehodu. Chybí i členové vlády: Ivan Langer, Martin Bursík, Petr Nečas a Vlasta Parkanová.

Marika Táborská, Nikola Bojčev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme