Poslanci mají hlasovat o odvolání ředitelky VZP Jiřiny Musílkové
Bude mít Všeobecná zdravotní pojišťovna už dnes večer nového prozatímního ředitele? Odpověď je v rukou poslanců. Na mimořádné schůzi Sněmovny mají totiž hlasovat o odvolání stávající ředitelky Jiřiny Musílkové a volit nového šéfa. Jediným kandidátem, kterého navrhla už koncem loňského roku správní rada VZP, je ředitel pražské pobočky pojišťovny a člen týmu jejího nuceného správce Josef Čekal.
O odvolání Musílkové z čela VZP usiluje ministr zdravotnictví David Rath, který stávající ředitelku viní z odpovědnosti za mnohamilionové dluhy pojišťovny. Musílková ale toto obvinění odmítá a připomíná, že pojišťovna naopak musela respektovat vyhlášky ministerstva.
Pro odchod Musílkové zřejmě zvednou ruku sociální demokraté a zvažují to i komunisté. Proti jsou občanští demokraté. Podle poslankyně nejsilnější opoziční strany Lucie Talmanové je odvolání Musílkové před uzavřením výběrového řízení na nového ředitele jen dalším destabilizujícím krokem ČSSD, který směřuje k ovládnutí této největší pojišťovny: "Všeobecná zdravotní pojišťovna má více než šesti milionový kmen pojištěnců obyvatel této země, a proto jakýkoli krok směrem k ní měl být velmi dobře zdůvodnitelný a pečlivě zvažovaný."
Před hlasováním poslanců o tom, kdo má stát v čele VZP, se ve Sněmovně znovu očekává ostrá debata. Řadu otázek a pochybností mají například k důvodům uvalení nucené správy na pojišťovnu také křesťanští demokraté a někteří unionisté.
Komunisté ještě definitivní postoj k odvolávání Musílkové zváží. Místopředseda strany Václav Exner ale předpokládá, že její sesazení nakonec KSČM se sociálními demokraty podpoří. Nový šéf VZP by pak měl být podle Exnera mimo jiné člověk, který umí jednat i s ministerstvem zdravotnictví a diskutovat problémy i v širší veřejnosti.
Odvolá-li Poslanecká sněmovna v úterý ředitelku VZP, musí podle mluvčího pojišťovny Jiřího Suttnera hned určit i jejího statutárního zástupce. Ministerstvo vyhlásilo loni 10. listopadu nucenou správu na rok, nikoli až na rok," zpochybnil Suttner výroky nuceného správce Antonína Pečenky, že nucená správa potrvá zřejmě do konce března, tedy jen pět měsíců.
Všeobecná zdravotní pojišťovna považuje nucenou správu za neprávní akt. Pojišťovna to uvedla v rozkladu, který podala proti zavedení nuceného dohledu ministerstvu zdravotnictví. Také účast policie při jeho uvalení má za krok protiprávní.