Poslanci projednají návrh jak zlepšit péči o české veterány
Čeští vysloužilí vojáci volají po lepší péči státu. Po červencovém útoku v Afghánistánu a smrti pěti českých vojáků, jim ji slíbil ministr obrany Martin Stropnický z hnutí ANO. Jeho návrh dnes budou projednávat poslanci sněmovního branného výboru. Řešit budou třeba kroky, které by mohly vysloužilým vojákům pomoct s hledáním nového zaměstnání. Veteráni v Česku s tím totiž mají často problémy.
V Polsku mají vojáci ve výslužbě zvláštní postavení. To určuje zákon z roku 2012, který vznikl kvůli velkému počtu padlých a zraněných polských vojáků v Afghánistánu nebo v Iráku.
„Když jsou zranění veterána natolik vážné, aby byl považovaný za invalidu, dostává podle zákona zvláštní status. Stát mu například proplatí protézy nebo rehabilitaci,“ vysvětluje Piotr Jaszczuk z Centra pro veterány, které zřídilo polské ministerstvo obrany.
Poláci poslali tisíce vojáků do Afghánistánu a Iráku. Stovky jich tam zemřely, mnozí utrpěli zranění. Tomasz Kloc byl prvním vážně zraněným polským vojákem v Iráku.
„Měl jsem zraněné stehno. Výbuch mi poškodil také zrak a loket. S následky zranění se budu potýkat do konce života,“ říká Kloc.
A právě proto přijal polský sejm zákon, který má péči o veterány zajistit.
„Péče je určitě systémová a lepší. Máme koordinátory, kteří se o nás postarají. Je to jiné a lepší než před přijetím zákona o veteránech,“ říká zraněný polský veterán Tomasz.