Poslanci projednají návrh jak zlepšit péči o české veterány

Čeští vysloužilí vojáci volají po lepší péči státu. Po červencovém útoku v Afghánistánu a smrti pěti českých vojáků, jim ji slíbil ministr obrany Martin Stropnický z hnutí ANO. Jeho návrh dnes budou projednávat poslanci sněmovního branného výboru. Řešit budou třeba kroky, které by mohly vysloužilým vojákům pomoct s hledáním nového zaměstnání. Veteráni v Česku s tím totiž mají často problémy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Veteráni druhé světové války.

Veteráni druhé světové války. | Foto: Filip Jandourek

V Polsku mají vojáci ve výslužbě zvláštní postavení. To určuje zákon z roku 2012, který vznikl kvůli velkému počtu padlých a zraněných polských vojáků v Afghánistánu nebo v Iráku.

„Když jsou zranění veterána natolik vážné, aby byl považovaný za invalidu, dostává podle zákona zvláštní status. Stát mu například proplatí protézy nebo rehabilitaci,“ vysvětluje Piotr Jaszczuk z Centra pro veterány, které zřídilo polské ministerstvo obrany.

Poláci poslali tisíce vojáků do Afghánistánu a Iráku. Stovky jich tam zemřely, mnozí utrpěli zranění. Tomasz Kloc byl prvním vážně zraněným polským vojákem v Iráku.

„Měl jsem zraněné stehno. Výbuch mi poškodil také zrak a loket. S následky zranění se budu potýkat do konce života,“ říká Kloc.

A právě proto přijal polský sejm zákon, který má péči o veterány zajistit.

„Péče je určitě systémová a lepší. Máme koordinátory, kteří se o nás postarají. Je to jiné a lepší než před přijetím zákona o veteránech,“ říká zraněný polský veterán Tomasz.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme