Poslanci rozhodnou, zda mohou firmy stanout před soudem

Trestní odpovědnosti se zřejmě od příštího roku nevyhnou i firmy – soudy by je mohly potrestat například za hospodářské delikty a podvody. Počítá s tím novela z dílny ministerstva spravedlnosti, kterou mají dnes v závěrečném čtení schvalovat poslanci.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo spravedlnosti ČR

Ministerstvo spravedlnosti ČR

S jasným verdiktem by tak od soudu neodcházeli jen konkrétní zástupci, ale trest by mohl potkat i firmu samotnou. Soud by ji mohl zrušit, nechat jí propadnout majetek nebo zakázat činnost.

„Jaké trestné činy může spáchat právnická osoba, je věcí výsostné politické debaty a politického rozhodnutí. Předpokládal jsem takovouto debatu, vedla se na půdě Parlamentu ve druhém čtení a předpokládám, že poslanci hlasováním rozhodnou, jaké všechny trestné činy lze právnické osobě přičíst. Například těžko lze právnickou osobu postihovat za trestný čin znásilnění,“ uvádí ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Proti normě je šéf KSČM Vojtěch Filip. „Myslím si, že za právnickou osobu vždycky jednají osoby fyzické v pozicích jednatelů, ředitelů, předsedů představenstev a tak dále. Rozumím sice té filozofii, že obchodní politika firmy může být až zločinná třeba vůči životnímu prostředí, spotřebitelům, ale v tomto případě to opravdu není odpovědnost právnické osoby, ale zase těch jednatelů, majitelů firem,“ tvrdí.

Lucie Maňourová, Martina Spěváčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme