Balíček počítá především se zvýšením základní sazby DPH na 23 z nynějších 20 procent. Na pět z deseti procent naopak klesne DPH na vybrané potraviny. Vznikne rovněž nová daň z finančních transakcí.
V květnu bylo vyhlášeno 63 bankrotů obchodních společností. Rovněž bylo vyhlášeno 569 bankrotů podnikatelů. V součtu jde o nejvyšší počet od července roku 2017.
Počet trestně stíhaných firem roste. Letos za první pololetí to bylo už 185 společností. Od prosince se výrazně rozšířil i okruh trestných činů, kvůli kterým mohou firmy čelit obviněním.
Obviněné firmy z kauzy exhejtmana Davida Ratha by mohly vyváznout bez trestu. Od 1. prosince začne totiž platit novela zákona o trestní odpovědnosti právnických osob. Pokud firmy prokážou, že se snažily protiprávnímu jednání svých manažerů zamezit, nelze je podle novely potrestat. Především Unie státních zástupců se obává, že některé kauzy tak skončí u ledu.
Pokud zaměstnanec udělá při práci chybu, která například poškodí životní prostředí nebo poruší autorské právo, hrozí za to stíhání nejen jemu, ale také celé firmě. Může za to zhruba dva roky platný zákon o trestní odpovědnosti právnických osob. Jak se dostává do praxe, zvyšuje se také zájem firem o to, jak se případnému postihu bránit.
Když koalice v únoru schválila nový a mnohem přísnější zákon o veřejných zakázkách, opozice jí vyčítala, že v něm několik věcí chybí. Třeba úplné vymýcení firem s anonymními akciemi. Anebo podmínka důsledného rozkrytí majetkových podílů vítězů a jejich subdodavatelů. Nyní se ukazuje, že připravit zákon umožňující svléknout firmy, nebude zase tak snadné.
Při závažném porušení zákona by firma mohla i skončit. Senátoři odsouhlasili vládní návrh, podle kterého budou firmy trestně odpovědné. Tresty za porušení zákona se budou vztahovat jak na vedení firem, tak i zaměstnance.
Trestní odpovědnosti se zřejmě od příštího roku nevyhnou i firmy – soudy by je mohly potrestat například za hospodářské delikty a podvody. Počítá s tím novela z dílny ministerstva spravedlnosti, kterou mají dnes v závěrečném čtení schvalovat poslanci.
Věci veřejné budou navzdory svým koaličním partnerům prosazovat zvýšení daně z příjmu pro právnické osoby. Ve Dvaceti minutách Radiožurnálu na to upozornila místopředsedkyně nejmenší vládní strany a nová vicepremiérka Karolína Peake.
V budoucnu by mohlo dojít k harmonizování společného konsolidovaného základu daně z přijmu právnických osob. Odpadlo by tak například dvojí zdanění zisků dceřiných společnosti u firem, které podnikají přeshraničně. Návrh zveřejnila Evropská komise.
5:06
|Tomáš Medek, Roman Chlupatý, Marika Táborská, ak|Zprávy z domova
Za jednání, které je v rozporu se zákonem, chce stát postihovat i firmy. Umožnit to má zákon o trestní odpovědnosti právnických osob, který má dnes projednat vláda. Považuje to za jedno z protikorupčních opatření.