Poslanci vyrazili do Brna zkontrolovat dohledový úřad. Zajímá je, za co utrácí peníze
Poslanci z podvýboru pro kontrolu hospodaření veřejného sektoru chtějí vědět, za co Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí utrácí peníze. Vyžádali si proto přehled letošních výdajů, informoval v úterý Radiožurnál.
Čtveřice zákonodárců navštívila dohledový úřad v Brně minulý pátek. „Jednání na půdě úřadu mělo dvě části. V první se řešil rozpočet úřadu a jeho čerpání. Druhá část jednání se věnovala konkrétním obsahovým krokům, které úřad podniká v kontrolní oblasti,“ popisuje pro Radiožurnál mluvčí instituce Linda Hrubešová.
Kontrolní výbor nedoporučil poslancům schválit rozpočet dohledového úřadu. Už podruhé
Číst článek
A vyžádali si přehled letošních výdajů. „Výsledkem rozpočtové části schůzky je dohoda na zaslání dokumentu o výdajích úřadu, který by měl do Poslanecké sněmovny dorazit do konce dubna,“ dodává.
Co od dokumentů poslanci očekávají? „Měli by nám rozklíčovat jednotlivé kapitoly, abychom se vyznali v tom, co opravdu potřebují,“ vysvětluje předseda podvýboru Jiří Bláha za ANO. Úřad letos hospodaří s částkou necelých 35 milionů korun.
Kontrolní výbor sněmovny v minulosti opakovaně nedoporučil dolní komoře parlamentu schválit rozpočet dohledového úřadu.
Poslancům se zdál nedostatečně zpracovaný, chyběly jim v něm údaje a vytýkali mu nadsazenost některých položek.
‚Žába na prameni,‘ kritizuje Transparency šéfa dohledového úřadu Weise. Piráti ho vyzývají k rezignaci
Číst článek
Úkolem dohledového úřadu, který vznikl začátkem roku 2017, je rozkrývat finanční toky uvnitř stran i během volebních kampaní. Rozdává pokuty například za to, že mu strany nedodají výroční zprávu nebo nenahlásí číslo volebního účtu.
Například organizace Transparency International v minulosti tvrdila, že úřad neplní svou funkci.