Poslanci znovu projednají vznik centrálního úřadu práce
Poslanci se dnes pokusí přehlasovat veto prezidenta Václava Klause, který sněmovně vrátil novelu o úřadech práce. Podle něj je nedomyšlená a posiluje byrokracii. Předloha počítá s tím, že v Praze vznikne centrální úřad práce se čtrnácti krajskými pobočkami a kontaktními pobočkami ve více než 200 pracovištích.
Norma má podle ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka zefektivnit práci úřadů a ročně ušetřit státní kase 175 milionů korun:
„Jde o to, že dnes existuje 77 samostatných úřadů práce, které mají vlastní právní subjektivitu, to znamená, že každý z nich si zařizuje nákup materiálu, provoz motorových vozidel, mzdové účetnictví a řadu dalších obslužných činností. Tím, že tyto činnosti sdružíme, tak ušetříme nemalé prostředky.“
Drábek věří, že sněmovna dnes hlasy koaličních poslanců veto prezidenta přehlasuje. Projednávání normy ale provázejí problémy opakovaně. Dolní komoře novelu už dřív vrátil také Senát.
Sociální demokraté si v obou komorách parlamentu stěžovali na to, že novela vzdaluje služby lidem. Pro předlohu poslanci ČSSD proto ruku ani tentokrát nezvednou.
„Máme řadu regionů, kde je strašně důležité, aby ředitelé úřadů práce měli kompetence, mohli se domlouvat na projektech se starosty, se zaměstnavateli, s odbory. Pokud tato pseudoreforma bude schválená, pak se rozhodování přesune do krajských měst,“ řekl Radiožurnálu úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.
Naopak pro zákon zvednou ruku Věci veřejné: „To, že v něčem lze s panem prezidentem souhlasit neznamená, že s ním souhlasíme ve všem,“ říká místopředsedkyně sněmovny a Věcí veřejných Kateřina Klasnová.
Kolem zákona bude podle předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslavy Němcové (ODS) určitě diskuze, ale postoje jednotlivých stran se nezmění:
„Všechny argumenty, které zaznít měly, zazněly. Očekávám, že se diskuze opět zopakuje, ale výsledek bude stejný, jako v předchozím případě, tedy že prezidentovo veto bude přehlasováno.“