Praha koupí budovu na Václavském náměstí za 3,5 miliardy korun od Komerční banky. Využijí ji úředníci

Praha odkoupí od Komerční banky zhruba za 3,5 miliardy korun společnost VN 42, která vlastní kancelářskou budovu na rohu Václavského náměstí a Štěpánské ulice. V noci na pátek to definitivně schválili městští zastupitelé, smlouvu o prodeji v pátek v poledne podepíšou zástupci obou stran. Magistrát plánuje do budovy přestěhovat úředníky ze Škodova paláce v Jungmannově ulici, kde je do konce března 2028 v pronájmu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova Komerční banky na Václavském náměstí

Pětipatrový neoklasicistní dům na rohu Václavského náměstí a Štěpánské ulice postavený ve 20. letech minulého století vyhovuje magistrátu z hlediska kapacity | Foto: Barbora Ďuračková | Zdroj: Profimedia

Komerční banka vyzvala letos 12. března k podání nabídek na odkup budovy, respektive firmy, přes kterou ji vlastní. Přihlásilo se několik zájemců včetně hlavního města, jehož zastupitelstvo v březnu schválilo podání nabídky ve výši až 3,65 miliardy korun. Následně vedení banky rozhodlo, že bude jednat pouze s Prahou.

Magistrát chce koupit budovu Komerční banky na Václavském náměstí. Nabídne přes tři miliardy korun

Číst článek

Kupní cena se podle v pátek schváleného dokumentu skládá ze dvou částí. Hodnota samotné budovy je 3,32 miliardy korun a zbytek částky tvoří ostatní majetek kupované firmy. Transakce má být dokončena k 1. červenci letošního roku a banka podle dokumentu zůstane v budově v nájmu do konce roku 2026. Radní Zdeněk Kovářík (ODS) v pátek řekl, že město v budoucnu dům vyvede z kupované společnosti a bude jej vlastnit napřímo.

Chybí místa pro úředníky

Magistrát musí v dalších letech vyřešit problém, kam umístí asi 1200 úředníků, kteří nyní pracují v pronajatém Škodově paláci. Budova Komerční banky podle vyjádření zástupců města pro tyto účely dobře vyhovuje a nebude nutné provádět v ní skoro žádné úpravy.

Pětipatrový neoklasicistní dům na rohu Václavského náměstí a Štěpánské ulice postavený ve 20. letech minulého století vyhovuje magistrátu z hlediska kapacity, která je zhruba o třetinu větší než ve Škodově paláci. Vhodná je podle vedení města rovněž lokalita v centru města na křížení všech tří tras metra.

Závěry z úvěrových smluv: sokolové budou požadovat náhradu škody po bývalé starostce a jednateli

Číst článek

Do Jungmannovy ulice sestěhovalo úředníky vedení Prahy za bývalého primátora Pavla Béma (ODS). Situací kolem nájmu se zabývala Praha následně několik let a s původním majitelem paláce, firmou Copa retail, se neúspěšně soudila kvůli výši nájmu.

Někdejší vedení města v čele s primátorkou Adrianou Krnáčovou (ANO) dohodlo úpravu nájemní smlouvy. Dvacetiletý nájem měl město stát 4,4 miliardy korun, nakonec zaplatí o 860 milionů méně. V roce 2017 palác koupila investiční společnost GLL Real Estate Partners se sídlem v Mnichově.

V minulosti hlavní město zvažovalo i jiná místa, kam by mohlo úředníky přestěhovat. V posledním roce jednalo vedení Prahy o koupi budovy hlavní pošty v Jindřišské ulici, ale s Českou poštou se nedohodlo. Dříve se objevil i plán na stavbu nové budovy Na Knížecí, z toho však také sešlo. Vedení magistrátu sídlí v budově Nové radnice na Mariánském náměstí, kterou město vlastní.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme